| IIRavenclawII a întrebat:

As dori sa stiu ceva informatii despre:
1- Orice facultati acreditate, cu profil de programare, sau cinematografie oriunde in sudul tarii.
2- Orice postliceale cu profil de informatica, sau cinematografie/fotografie, oriunde in sudul tarii.
Prin informatii ma refer la media (sau modu ) cu care se intra, taxa (daca este cazul, cate locuri sunt disponibile fara taxa si ce conditii trebuie indeplinite), si alte beneficii (practica/proiecte ce pot fi luate drept experienta pentru angajare, etc.)
PS:Rog seriozitate

1 răspuns:
| LumiBo a răspuns:

Ok, deci, daca ai medie sa intrii la fac scoate din discutie postliceala...nu merita sub nicio forma.
Apoi, daca prin sudul tarii incluzi si Bucurestiul ai 3 variante foarte bune: Universitate (cam 300 locuri cu un examen usor, se intra super simplu, dar daca dai anul asta trebuie sa te grabesti), Ase cibernetica sau info economica (se intra pe baza de dosar, ai nevoie de un eseu motivational, iti trebuie medie foarte mare in bac) sau Politehnica automatica si calculatoare (cea mai buna sectie din Romania, se da un examen greu).
Daca nu incluzi Buc, atunci te poti orienta catre Craiova: universitate (info) sau poli automatica(se intra mult mai usor decat in buc).
Pentru orice tine de cinematografie, ai UNATC in Bucuresti unde se intra acceptabil ( si in Craiova e ceva, dar nu stiu numele).
Parerea mea este ca trebuie sa te orientezi catre unul dintre orasele mari ale tarii, din sud avand Craiova si Bucuresti pentru ca ai, din start, foarte multe posibilitati.
Bafta