| MxM222 a întrebat:

As vrea sa dau IELTS pentru a echivala bacul la engleza. Intrebarea mea este: care este diferenta dintre Academic si General Training si care dintre ele ma va ajuta sa echivalez? Multumesc foarte mult!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In anexa la OMEN nr. 4436/2014 nu este specificat decat punctajul minim de care ai nevoie pentru recunoastere si echivalare!--- vezi anexa :http://www.cneab.ro/noutati/lista-examene-recunoscute-bac-2015.pdf

IELTS Academic :
*study at university at undergraduate or postgraduate level; or
* join a professional organisation in an English-speaking country
IELTS General Training:
*train or study at below degree level
work or undertake work-related training in an English-speaking country
*emigrate to an English-speaking country

p.s. Din cate stiu, rezultatele testului sunt valabile 2 ani.

| MxM222 explică (pentru alessia5158):

Multumesc!

| alessia5158 a răspuns (pentru MxM222):

Cu placere!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU contează ce "modul" alegi ( IELTS Academic sau IELTS General Training ) - oricare echivalează BAC-ul :)

Se poate echivala cu IELTS nivel B1/B2/C1/C2 ( deci, cu punctaj între 4-9 ) - vezi Anexa 2 la O.M.E.C.T.S. nr. 5219/09.09.2010 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_5219-09-09-2010.zip

Anexa 2 la O.M.E.C.T.S. nr. 5219/09.09.2010 a fost ÎNLOCUITĂ cu Anexa la O.M.E.N. nr. 3483/15.05.2014 de la linkul :
http://www.isjilfov.ro/files/fisiere/Anexa-OMEN-3483_2014.pdf

Vezi şi linkul :
http://www.ielts.org/......sults.aspx

Toate cele bune!