| Cristea_Jeni_1977 a întrebat:

As vrea sa imi spuneți felul verbului "a fi" adica, cum il pot recunoaște daca e copulativ, predicativ respectiv auxiliar.

2 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

E predicativ, atunci cand este folosit cu sensul de exista, se afla:
Copilul este in gradina.
Cartea este pe masa.

E copulativ, atunci cand formeaza predicatul nominal, alaturi de numele predicativ:
Elevul este harnic.(este harnic= predicat nominal, alcatuit din "este"-verb copulativ si "harnic"- nume predicativ)
Sa promoveze examenul este ce-si doreste. (este ce = predicat nominal alcatuit din "este"- verb copulativ si "ce"- nume predicativ)

A fi este verb auxiliar atunci cand ajuta la formarea modului indicativ, timpul conjunctiv perfect si conditional optativ perfect.

Sa fi citit acea carte, stiam lectia mai bine.(conjunctiv perfect)
Ar fi mers si el la mare, dar nu avea bani. (conditional optativ perfect)
De asemenea ajuta la formarea diatezei pasive (de catre cineva): a fost scrisa, a fost condusa, ar fi fost citita etc.

PS. Se scrie "spuneti" (voi, persoana a doua plural), nu spune-ti (tie)