| xV3N0Mx a întrebat:

As vrea sa stiu si eu ce fel de probe se da la engleza la bac? Si cum sunt clasate calificativele? Trebuie obligatoriu sa le dai? Multumesc de ajutor.

Răspuns Câştigător
| Bianca18 a răspuns:

Salut! Intr-o zi vei da proba de ascultat, care dureaza aproximativ 20 de minute, ti se va da o foaie cu 10 intrebari si variante de raspuns. In aceeasi zi vei da si proba de intelegere a unui text si cea de producere de mesaje scrise, care vor dura 2 ore; vei avea doua texte pe care va trebui sa le citesti cu atentie, unul mai usor si unul mai greu, la fel cu intrebari si variante de raspuns. Iar la producerea de mesaje scrise vei avea de redactat 2 chestii, prima mai usoara, de exemplu un email de 80 de cuvinte, cum am avut eu anul asta, iar a doua mai grea. Poate fi un articol sau un eseu in care sa iti exprimi opinia in legatura cu un citat. Mai degraba un opinion essay, as zice. Apoi, in alta zi vei avea proba orala. Extragi un bilet pe care se gasesc 3 intrebari si ai cel putin 15 minute sa raspunzi la ele pe ciorna, apoi va trebui sa comunici ce ai scris si comisiei, formata din profesorul de la clasa si inca un profesor. Calificativele sunt A1, A2, B1, B2. B2 este cel mai bun. In caz ca esti varza si nu stii sa spui absolut nimic in engleza ti se va pune o liniuta -. Chestia e ca nu ai cum sa pici. Si da, competentele la engleza sunt obligatorii! Daca le ratezi nu vei putea sa participi la probele scrise! Trebuie numai sa fii prezent.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"V. CONTINUTUL EXAMENULUI DE BACALAUREAT SI STABILIREA PROBELOR
Art.40 Disciplinele de studiu la care se organizeaza probele pentru examenul de
bacalaureat sunt stabilite conform legii.
Art.41 - (1) Examenul national de bacalaureat consta în sustinerea urmatoarelor
probe:
A. proba de evaluare a competentelor lingvistice de comunicare orala în limba
româna;
B. proba de evaluare a competentelor lingvistice de comunicare orala în limba
materna, pentru elevii care au urmat studiile liceale într-o limba a minoritatilor
nationale.
C. proba de evaluare a competentelor lingvistice într-o limba de circulatie
internationala studiata pe parcursul învatamântului liceal.
D. proba de evaluare a competentelor digitale.
Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010, privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat -2011
_______________________________________________________________________________
Metodologia de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat - 2011
E. probe scrise de evaluare a competentelor formate pe durata învatamântului
liceal, dupa cum urmeaza:
a) Proba scrisa la limba si literatura româna – proba comuna pentru elevii
de la toate filierele, profilurile si specializarile;
b) Proba scrisa la limba si literatura materna – proba comuna pentru elevii
de la toate filierele, profilurile si specializarile, care au urmat studiile
liceale într-o limba a minoritatilor nationale;
c) O proba scrisa, diferentiata în functie de filiera, profil si specializare,
dupa cum urmeaza:
(i) matematica – pentru profilul real din filiera teoretica, pentru toate
profilurile din filiera tehnologica si pentru profilul militar si profilul
pedagogic - specializarea învatatori-educatoare, din filiera vocationala;
(ii) istorie – pentru profilul umanist din filiera teoretica si pentru toate
profilurile si specializarile din filiera vocationala, cu exceptia celor
mentionate la punctul c) (i);
d) O proba scrisa la care elevul poate opta, în conformitate cu filiera,
profilul si specializarea urmate, pentru una dintre disciplinele cuprinse
în urmatoarele doua grupe:
(i) fizica, chimie, biologie sau informatica – pentru profilul real din
filiera teoretica, pentru profilul tehnic si profilul resurse naturale
si protectia mediului din filiera tehnologica si pentru profilul
militar din filiera vocationala;
(ii) geografie, filosofie, logica si argumentare, economie, psihologie si,
dupa caz, sociologie - pentru profilul umanist din filiera teoretica,
pentru profilul servicii din filiera tehnologica si pentru toate
profilurile si specializarile din filiera vocationala, cu exceptia celui
mentionat la punctul d) (i).
(2) Aprobarea programelor disciplinelor de examen se face prin ordin al ministrului
educatiei, cercetarii, tineretului i sportului.
(3) Candidatii pot alege pentru probele scrise de la E. d) una dintre disciplinele
studiate în liceu, din lista stabilita în prezenta metodologie pentru fiecare
filiera/profil/specializare/ calificare profesionala.
Art.45 (1) La proba C, de evaluare a competentelor lingvistice într-o limba de
circulatie internationala studiata pe parcursul învatamântului liceal, elevii pot alege
oricare limba moderna studiata în liceu, indiferent daca a fost studiata drept limba 1,
limba a 2-a sau limba a 3-a de studiu, daca a fost studiata în regim normal, intensiv,
bilingv ori daca a fost disciplina obligatorie sau optionala.
(2) Evaluarea competentei lingvistice într-o limba de circulatie internationala se face
prin trei tipuri de probe, dupa cum urmeaza:
a) proba scrisa;
b) proba orala;
c) proba de întelegere a unui text audiat;
(3) Durata probelor menionate la alin. (2), care compun proba de evaluare a
competenelor lingvistice într-o limba de circulatie internationala, modalitatea de
desfaurare si evaluare a probei, precum si corelarea punctajelor obinute cu nivelurile
de competena acordate candidailor vor fi stabilite printr-o procedura elaborata de
Centrul Naional de Evaluare i Examinare, în concordana cu Cadrul European
Comun de Referinta pentru Limbi. Procedura va fi publicata pe web-site pâna la data
de 1 noiembrie 2010.
(4) Subiectele pentru probele de evaluare a competentelor lingvistice într-o limba
de circulatie internationala studiata în liceu sunt elaborate de Centrul National de
Evaluare i Examinare, astfel încât sa permita stabilirea, pentru fiecare candidat, a
nivelului corespunzator Cadrului European Comun de Referinta pentru Limbi.
(5) Elevii care promoveaza, pe parcursul învatamântului preuniversitar, examene
cu recunoastere internationala pentru certificarea competentelor lingvistice în limbi
straine, au dreptul la recunoasterea si echivalarea rezultatelor obtinute la aceste
Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010, privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat -2011
_______________________________________________________________________________
Metodologia de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat - 2011
examene, la cerere si conform unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului
educatiei, cercetarii, tineretului si sportului.
VI. ORGANIZAREA SI DESFASURAREA PROBELOR
Probele de certificare a competentelor lingvistice si digitale
Art.48 -... (3) La probele orale, candidatul extrage un bilet si primeste hârtie stampilata
pentru ciorna.
Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010, privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat -2011
_______________________________________________________________________________
Metodologia de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat - 2011
(4) Pentru elaborarea raspunsurilor, se acorda fiecarui candidat câte 15 minute,
iar pentru sustinerea acestora în fata comisiei, câte10 – 15 minute.
(5) La examenul oral de limba si literatura maghiara (proba B) candidatii pot folosi
culegeri de texte. Pentru a preveni eventuale fraude, acestea vor fi verificate înainte de
începerea examenului de catre comisia de examinare.
(6) Dupa sustinerea probei, candidatul preda ciorna semnata si biletul de examen.
Art.50 – (1) Salile în care se desfasoara proba de întelegere a unui text audiat, din
cadrul probei C, de evaluare a competentelor lingvistice într-o limba de circulatie
internationala studiata în liceu, vor fi pregatite de comisia de bacalaureat din unitatea
de învatamânt liceal, în conformitate cu prevederile Art. 54 din prezenta metodologie.
(7) Înainte de aducerea subiectelor în sali, fiecare candidat primeste o coala de
hârtie tipizata, pe care îsi scrie cu majuscule numele, prenumele tatalui, toate
prenumele personale, în ordinea în care sunt trecute în actul de identitate si
completeaza citet celelalte date de pe coltul ce urmeaza a fi lipit.
Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010, privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat -2011
_______________________________________________________________________________
Metodologia de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat - 2011
(8) La ora stabilita pentru începerea probei, textul înregistrat pe o caseta sau pe un
CD este audiat de doua ori. Pe masura ce audiaza textul, elevii încep rezolvarea
subiectelor. Timpul total alocat pentru rezolvarea subiectelor este stabilit prin
procedura menionata la Art.45, alin.(3).
(9) Dupa ce îsi încheie lucrarile, candidatii numeroteaza foile, sub îndrumarea
asistentilor, numai cu cifre arabe, în partea de jos a paginii, în coltul din dreapta,
indicând pagina curenta si numarul total de pagini, de exemplu sub forma 3/5,
pentru pagina a treia, daca elevul a scris în total cinci pagini. Se vor numerota toate
paginile pe care elevul a scris, inclusiv acelea pe care sunt scrise doar câteva rânduri,
partea nescrisa fiind barata de catre asistenti.
(10) Dupa încheierea numerotarii, candidatii predau asistentilor lucrarile si
semneaza pentru confirmarea predarii lucrarii si a numarului de pagini. Coltul colii
tipizate va fi lipit, în prezenta candidatului, numai dupa ce asistentii din sali au
verificat identitatea candidatilor si dupa ce acestia semneaza în interiorul portiunii
care urmeaza a fi sigilata.
VII. EVALUAREA CANDIDATILOR
Probele de certificare a competentelor lingvistice si digitale
Art.62 - (1) La proba de evaluare a competentelor lingvistice de comunicare orala
în limba româna, respectiv în limba materna, precum si la proba orala din cadrul
Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010, privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat -2011
_______________________________________________________________________________
Metodologia de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat - 2011
probei C, de evaluare a competentelor lingvistice într-o limba de circulatie
internationala studiata în liceu, examinarea se realizeaza de catre cei doi profesori
examinatori de specialitate, membri ai comisiei.
(2) Profesorii examinatori pot interveni cu întrebari lamuritoare sau suplimentare,
de regula dupa ce candidatul si-a prezentat raspunsurile.
(3) Examinarea se desfasoara în prezenta a cel putin 3 candidati.
Art.64 – (1) Rezultatul obtinut de fiecare candidat la proba de evaluare a
competentelor lingvistice într-o limba de circulatie internationala studiata în liceu, se
stabileste de catre cei doi examinatori, dupa sustinerea de catre candidat a tuturor
tipurilor de probe mentionate la Art. 45, în conformitate cu criteriile stabilite în
programele de bacalaureat si cu grila cuprinsa în procedurile transmise de Centrul
National de Evaluare i Examinare.
(2) Rezultatul evaluarii competentelor lingvistice într-o limba de circulatie
internationala nu se exprima prin note sau prin calificativ admis/respins, ci prin
stabilirea nivelului de competenta corespunzator Cadrului European Comun de
Referinta pentru Limbi.
(3) Nivelul corespunzator Cadrului European Comun de Referinta pentru Limbi,
stabilit în urma desfasurarii evaluarii, se trece pe diploma de bacalaureat si pe
certificatul de competenta lingvistica în limba de circulatie internationala.
(4) Suplimentul descriptiv al certificatului de competenta, ce contine descrierea
competentelor lingvistice de comunicare în limba moderna ale candidatului se va
completa în conformitate cu descriptorii stabiliti în Cadrul European Comun de
Referinta pentru Limbi." - SURSA = Metodologia de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat 2011 de la linkul oficial :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4799-31-08-2010.zip

Toate cele bune.

| ռօCօოოεռէ a răspuns:

Buna. Sunt obligatorii doar daca nu dai acele examene de evaluare a competentelor lingvistice intr-o limba de circulatie internationala, cu o valabilitate de la 50 de ani pana la toata viata, insa acestea trebuie platite de catre elev. Ai aici detalii despre ele:
http://www.upm.ro/......%20Bac.pdf

Nu scrie pretul, dar la franceza sau engleza este cuprins intre 200-600 ron.
Iar daca nu, dai proba la bac, ce consta in ascultarea si intelegerea unui text, transmiterea de mesaje si comunicare. Calificativele sunt : A1(incepator), A2(mediu),B1(avansat, independent), B2(experimentat).
O seara frumoasa.