| wander a întrebat:

as vrea sa va intreb ceva, eu vreau sa intru la liceul militar din Breaza si am nota scazuta la purtare intr-a 7-a. In a 5-a am avut 10 pe amandoua semestrele, in a 6-a am avut 10 pe amandoua semestrele, in a 7-a a avut 8 pe amandoua semestrele pentru ca am spart un bec =]] Asa in fine, intr-a 8-a o sa am 10 pe amandoua adica acum pentru ca o sa fiu cuminte =]]. Deci daca am nota scazuta la purtare este vreo problema? Adica mai am sanse sa intru?

Si inca ceva as vrea sa va intreb. Daca am media totala pe a 5-a 8, 70, in a 6-a 9, 00, in A 7-a 7, 98, iar intr-a 8-a o sa am 9 pe amandoua semestrele si la examen o sa iau 9 la amandoua si la ei acolo la testele alea sa zicem ca o sa iau 9, 50, asa, am sanse sa intru? Mersi mult.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Ai sansa sa intri la colegiul militar (nu se foloseste denumirea de liceu la ei).
"Art. 4. Pe lângă criteriile generale, avute în vedere în perioada selecţiei,
candidatul pentru colegiul naţional militar, trebuie să îndeplinească şi următoarele criterii specifice:
c) să fi obţinut cel puţin media 9 la purtare în anul şcolar anterior." - SURSA = Ghidul admiterii de la linkul oficial :
http://www.colmil_sm.forter.ro/ghid.pdf
Eu m-am dus dintr-un liceu civil (la academie) si ma bucur ca nu mi-am irosit copilaria prin colegiul militar! Ti-as recomanda sa faci la fel. Faci un liceu de matematica fizica si apoi dai examen la academie. Pana atunci te mai maturizezi si poate eviti sa iei note mici la purtare.

| wander explică (pentru Salontanul):

Mersi mult pentru raspuns. da o sa ma gandesc. Mersi mult de tot. Bafta in continuare la liceul tau

| wander explică (pentru Salontanul):

Deci nu am problema cu media la purate nu? Scuze ca te stresez dar imi e putin frica si de aceea =]

| wander explică (pentru wander):

Purtare*

| Salontanul a răspuns (pentru wander):

Mersi pentru apreciere! N-ai ce bafta sa-mi urezi la liceu ca eu am si iesit in pensie din armata. De aia iti spuneam ca m-am dus la academie dupa liceul civil. Trebuie sa ai media cel putin 9 in ultimul an de scoala. Succes!

| wander explică (pentru Salontanul):

Mersi mult. da o sa am media 9 si in ultimul an de scoala adica acum in a 8-a. Deja am numai 9 si 10 happy mersi mult