| TaNNNkEr a întrebat:

As vrea sa va rog daca imi puteti da niste idei de proiecte pentru fizica... Trebuie sa ne filmam( eu si cu inca un coleg) cum facem un experiment, si sa iasa un videoclip de vreo 3-4 minute. Apropo, suntem a opta. Multumest anticipat big grin

Răspuns Câştigător
| YoungMin a răspuns:

Este un experiment pe care la.m facut noi in clasa a8a.

Baterie din cartof
Scopul experimentului : Realizarea unei baterii din cartof; importanta reactiilor chimice in functionarea bateriilor precum si modul in care suprafata electrozilor influenteaz functionarea bateriilor.

Materale:Veti avea nevoie pe langa cartof de o bucata de zinc sau de matal galvanizat si un conductor de cupru. pentru electrodul de zinc puteti folosi un cui galvanizat. Cartofii fierti ofera o autonomie de 10 ori mai mare.

Realizare: Introduceti atat cuiul cat si conductorul de cupru in cartof. Masurati tensiune produsa cu un volmetru.

1 răspuns:
| AdyAdrian5 a răspuns:

Pai,ai putea sa chemi inca un prieten sa te filmeze pe tine si pe colegul tau, sau, ai putea pune camera intr-un colt, pe un scaun, etc