| Thunder182 a întrebat:

Azi am dat bacul la română și sa fiu sincer am o nelămurire care ma sperie rău. La textul argumentativ, am scris,, de a-i învăța,, iar la câteva rânduri mai încolo l-am scris din nou, mi se pare dar de data asta l-am scris corect. De asemenea pixul mi-a făcut figuri și unele cuvinte îmi ieșeau aiurea asa ca le-am tăiat cu o linie orizontala și după am scris cuvântul respectiv din nou dar mai citeț. Se poate considera semn? Mulțumesc mult pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate, dar nu se va. Asemenea scăpări sunt cu sutele pe lucrări. Semnele sunt semne evidente și clare, iar nu asemenea accidente aleatoare.

| Thunder182 explică (pentru sadrian46):

Și inca ceva. În dreptul cifrei de la fiecare exercițiu am pus parenteza
Ex: 1)
E vreo problema?

| sadrian46 a răspuns (pentru Thunder182):

Nu este, căci nu se poate demonstra că acestea sunt semne distinctive evidente.

| Thunder182 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc pentru ajutor

6 răspunsuri:
| Demidol a răspuns:

Si care este dupa tine forma corecta?

| Thunder182 explică (pentru Demidol):

De-ai învăța, dar eu altceva te întreb. Poți sa mi răspunzi?

| Demidol a răspuns (pentru Thunder182):

"de a-i învăța" si "de-ai învăța" nu este unul si acelasi lucru.
Primul este la plural, persoana a treia "de a ii invata (pe ei)" iar al doilea, este la singular, persoana a doua "de ai invata (tu)". Prin elidare ies formele scrise mai sus.
Eu nu stiu textul. Nu stiu care era corect.