| paul55 a întrebat:

Salut TPU,

Azi, la scoala, am luat 2 de 7! Stiu ca pentru unii, e o nota buna, dar la mine nu e deloc!

Am luat si 8 la mate, dar acolo am lipsit de la o orca, doarece eram de serviciu pe scoala si nu am putut intra la ora, si nu am ineles din notitele luate de colegi. Acum, dupa ce ne-a aratat cum erau niste exercitii, am ineles cat de cat, si da, stiu ca puteam sa o intreb pe doamna profesoara cum se face si cum e, dar nu am facut-o deoarece colegii mi-au spus ca e usor, si deja stiau asta, etc. Si nu prea m-am interesat, daca au zis ca e usor.

Am luat 2 de 7. Deci, am luat un 7 deoarece nu am putut invata caci am facut un fel de eseu la alta materie, si a durat mult si nu am avut timp sa invat, dar daca ii spuneam asta profesorului, imi punea 4, sau ma lua si mai mult la intrebari si ma facea neserios.

Un 7 l-am luat la un test, pentru ca profesoara noastra e " bata" si nu stie sa explice, doar preda lectia pe scut, si de inteles...

Si dupa, ne zice, sa invatam lectia si dupa sa o intrebam ce nu am ineles, dar daca nu inteleg ceva, NU POT SA INVAT!

Deci v-as ruga sa imi spuneti ce as putea face, stiu ca o sa imi ziceti sa invat mai mult, etc. Si aveti dreptate, dar acum, este prea tarziu...

Chiar v-as ruga sa imi spundeti cum sa invat mai usor, sa ineleg, nu sa tocesc, eu ma chinui sa inteleg lectia, dar nu prea inteleg.

Ce sa fac?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La fel cum am crezut si in scoala si in facultate la fel cred si acum.

Un om nu poate fi bun in toate domeniile. Un elev nu poate avea si nici nu e sanatos sa aiba 10 pe linie. Nu mori de la 2 de 7 stai linistit

| neutrino a răspuns:

Trebuie sa accepti adevarul: nu toti elevii pot fi in frunte! Pentru a fi in frunte, trebuie sa ai si o anumita inteligenta nativa pe care trebuie sa o completezi cu ore multe de studiu individual cat si la scoala, iar la unele materii trebuie sa si tocesti.

| Lawliet14 a răspuns:

Ai nevoie de meditatii, parerea mea. Eu acum regret ca n-am luat meditatii in liceu la 2-3 materii in loc de 1 singura. Nu imi ajutau la nimic materiile acestea in viitor dar e pacat ca nu mi-am imbunatatit notele. 7-le se poate transforma usor in 9, ba chiar si in 10. E nevoie de munca si iti sunt necesare explicatii in plus se pare.

| LeScorpio31 a răspuns:

Pai prima data daca trebuie sa o sti pe derost scrie pe alta foaie rezumatul, sau daca nu ai timp invata logic adica iti pui intrebari tie si te candesti si dupa te uiti in caiet si repeti, daca nici asa nu poti repeta de multe ori, sau cel mai usor e sa stai calm si sa citesti cu voce tare un fragment mic, si iar il repeti si tot asa si dupa citesti tot de la capat.Sau daca trebuie sa intelegi nu sa inveti pe de rost scrie cateva exerciti din carte in caiet si rezolvale dupa ce ai citit lectia.