| Miauuuuuuuuuu a întrebat:

cand avem de inmultit doua fractii, trebuie sa le aducem la acelasi numitor >:? am cam uitat whistling

Dau Fundaa!

5 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Nu.Inmultesti numarator cu numarator si numitor cu numitor.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La înmulţirea fracţiilor NU se aduc la numitor comun ( doar la adunare/scădere se face asta )!

La înmulţire se fac şimplificări şi apoi se înmulţesc fracţiile care rămân.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, decat la adunare si scadere trebuie sa fie aceeasi numitor, in rest inmultewti pur si simplu.

| Northern a răspuns:

Nu! Prima dată vezi dacă se poate SIMPLIFICA! Apoi, înmulțești numitorii între ei și număratorii între ei.Numitorul e ăl de jos, numărătorul e ăl de sus.

| Cluelesss a răspuns:

Nu trebuie aduse la acelasi numitor. Inmultesti numaratorii cu numaratorii si numitorii cu numitorii. Bafta!winking