| marius101 a întrebat:

SAlut TPU! Care este diferenta intre a descoperi si a inventa?

Răspuns Câştigător
| elsa87 a răspuns:

A descoperi- a gasi ceva ce exista deja
a inventa- a gasi ceva nou

| alex99_9407 a răspuns (pentru elsa87):

Asta voiam sa zic eu

8 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Una uriasa, as putea spune.Si,apropo,asta e tema,ca o persoana ce-o arde cu poze cu un wrestler mediocru si show-off nu o arde concomitent si cu filosofeli si alte alea elevate,esti deconspirat,fecior!

De exemplu, Tesla a fost inventator, Marconi la fel, familia Bohr au fost inventori, Leo Szilard.Noi le-am descoperit inventiile in treburile de zi cu zi, le-am descoperit "dedesubturile", ca sa spun asa, modul de functionare.Cand inventezi pornesti de la 0, dar cand descoperi, pornesti de la o premisa, care, dragu' mosului, nu-i lucru de saga.Presupune mult mai putin efort propriu o descoperire,trebuie sa iti pui mintea la contributie in putine domenii,chiar si in unul singur,pe cand inventia presupune,daca vrei sa iasa ceva bun,un efort titanic,atat mental,cat si fizic,e mult mai solicitanta.

Columb a descoperit America(bine,ca nu e el descoperitorul propriu-zis,da' fie).A plecat cu niste caravele,s-a dus pe mare si a indurat niste riscuri,pe cand, sa zicem, Da Vinci a trebuit sa defecheze enorm din mintea lui, ca sa faca prototipe de elicopter, avion sau submarin.

| iKronstadt a răspuns:

Diferența este foarte simplă. Una este să descoperi în fundul curții un mare rahat de crocodil, și alta este să-l pui pe tavă demonstrând că l-ai făcut tuwinking

| SmoKeD a răspuns:

A inventa=
1)a crea, a nascoci ceva nou care nu a existat pana la momentul respectiv, a imagina pentru prima data
2)a prezenta drept adevarate lucruri imaginare, care nu exista, neadevarate

a descoperi=
1)a lua, a ridica
2)a gasi un lucru cautat necunoscut sau ascuns

| anonimgirl98 a răspuns:

Descoperi ceva care este deja inventat, insa o inventie este lucrul mainilor tale:*Sper ca te-am ajutat.

| AndriciTpu a răspuns:

A descoperi : a gasi ceva ce exista deja ex ( ai descoperit un os de dinozaur)
A inventa : a face tu ceva nou
ex ( ai inventat o masina pe apa)

| sarah_9115 a răspuns:

Daca vrei sinonimele, poti cauta pe http://www.dex-online.ro/.Daca vrei sa stii parerea mea eu zic ca depinde de context.

| andrei1md a răspuns:

A descoperi este atunci cind descoperi ceva nou, ceva care a fost inventat deja.Dar a inventa este atunci cînd faci ceva de care lumea nu a auzit pînă acum, si nu s-a mai vazut asa ceva