| CostyMe a întrebat:

Care este vulcanul care detine altitudinea maxima a continentului african? Nu pot sa ma decid intre Etna si Kilimanjaro sau poate am gresit eu si e altul. Astept cat mai multe raspunsuri. Celui mai bun dau funda+2voturi si celorlalte 2 voturi. Raspundeti rapid!

Răspuns Câştigător
| c0ton a răspuns:

Etna nici nu se afla in Africa se ala in Europa adica in coasta de vest a Insulei Sicilia si are 3500 de ani si are in zilele noastre inaltimea de 3350 m dar se poate schimmba in timp.
In secolul nostru cea mai spectaculoasa eruptie a avut loc in 2002-2003 cand Etna a aruncat in aer o coloana de cenusa imensa ce s-ar fi putut vedea si din spatiu cu mare usurinta la fel si din Libia aflata de cealalta parte a Marii Mediterane. Ultima eruptie a fost in 2007.
Iar cea mai dramatica eruptie a fost in 1669 care a durat cam trei luni(11 martie-15 iulie) lava a inghitit numeroase asezarii omenesti, pe o raza de cativa kilometri ajungand pana la mare. Se estimeaza ca atunci vulcanul a pravalit 830.000.000 m3(metri cubi).
Iar are 5896.
Scuze ca nu ti-am dat multe informati despre vulcanul KIlimanjaro dar ti-am zis despre Etna.Tu decizi daca merit funda+2 voturi. Succes.

7 răspunsuri:
| CristianMarius a răspuns:

Uhuru Peak Kilimanjaro 5896 metri.

| Alex1997fun a răspuns:

Etna nu se afla in Africa, ci in Europa(Italia, Sicilia). Deci prin excludere ajungem la KIlimanjaro care are 5896

| rezervatro a răspuns:

Cel mai inalt vulcan din Africa este Kilimanjaro care masoara 5896 metri.happy

| Postelnicu_Lorena_1995 a răspuns:

Nu prea cred ca acum am revista in fata si e exact aceaasi intrebare nu mai minti!

| Iubitha_Deyutza_1998 a răspuns:

Vulcanul Camerun

| Ioana_Costea_1990 a răspuns:

Cred ca ai vazut la acea revista terramagazin, nu? sau ma insel, eu cred ca este KIlimanjaro care are 5896, sper ca te-am ajutat

| c0ton a răspuns (pentru Ioana_Costea_1990):

Nu, nu in revista Terramagazin am citit din alta si am tinut minte