| motorel a întrebat:

Salut TpU care ma poate ajuta si pe mine mi-a dat profa de romana un enunt si trebuie sal inpart in propozitii si sa zic felul lor care ma ajuta : Daca as fi iesit profesor care ar fi inteles pe toti elevi ar trebui sa ma despart de mine insumi. care ma ajuta dau vot si funda

Răspuns Câştigător
| Keyko a răspuns:

Salut! Eu adoram propozitiile astea.Propozitia 1big grinaca as fi iesit profesor (conditionala)
Propozitia 2:ar fi inteles pe toti elevi (atributiva)
Propozitia 3:ar trebui (principala)
Propozitia 4: sa ma despart de mine insumi (subiectiva)
Esti in clasa a VIII a.Nu?
Noroc la examen!

2 răspunsuri:
| Dina a răspuns:

Daca as fi iesit profesor/1 care ar fi inteles pe toti elevii /2ar trebui sa ma despart de mine insumi./3

predicate-as fi iesit; ar fi inteles; ar trebui sa ma despart.

prima propozitie e principala, celelalte doua incluse.

Daca ceva nu e corect scuze dar am cam uitat cite ceva din tema.