| blairelovesmusic a întrebat:

Salut TPU! Care sunt avantajele si dezavantajele a unui adult in viata? Am mai intrebat chestii de genul acesta dar nu sunt 100% sigura daca merita sa traiesti. Urasc depresia.

Răspuns Câştigător
| ciytxtdduchvyiy999 a răspuns:

Sunt enorm de multe avantaje ca si adult, spre exemplu iti poți cauta un loc de munca, vei primi salariu, te vei îndrăgosti, vei avea un soț/o soție, îți poți construi o familie, copii, casa, te poți distra și relaxa in concediu, vei avea responsabilități, nu vei mai depinde de părinți si multe alte lucruri interesante care le descoperi pe parcurs.

Oricum ar fi, bine sau rau viata trebuie privita ca pe un dar oferit de Dumnezeu pe care tu ar trebui sa il prețuiești. Gândește-te ca sunt copii abandonați, copii care nu au o familie, care nu au ce manca, nu au o locuință si care se bucura de fiecare moment din viata lor si sunt fericiți intr-un fel sau altul. Deci lasa gândurile negative si vezi partea plina a paharului, esența vieții si frumusețea acesteia, încerca sa iti găsești o pasiune, fa ceea ce iti place si vei vedea ca vei trece peste aceasta perioada. Numai bine îți doresc!?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depresia se trateaza la un psihiatru bun, daca inca ai probleme inseamna fie ca nu ai luat tratament fie nu e ce trebuie.
Mai lasa-ne cu intrebarile astea ridicole si cu faptul ca nu merita sa traiesti, sunt oameni in carutul cu rotile care nu gandesc ca tine, tie ce iti lipseste?
Am incercat sa te ajut cu sfaturi dar esti genul de om care nu accepta sfaturi asa ca ce tot astepti sa iti spunem, ca esti o idioata in gandire care vrea sa se sinucida ipotetic?
Nu, nu ar trebui sa gandesti asa ci sa iti accepti tulburarea (pentru ca depresia este o tulburare asa cu e ea clasificata de forumuri medicale de specialitate) si sa mergi mai departe sa te impaci cu ideea si sa incerci sa lupti si sa investesti in medici.
Daca chiar vrei sa faci ceva eu pe privat iti recomand si ma ocup de buna ta functionare a creierului, tu trebuie doar sa imi arati ca iti pasa de tine si eu iti recomand un medic nu bun cel mai bun dar si cel mai scump din tara, cum ziceam vrei sa traiesti si sa mergi spre vindecare? ai banuti sau te sprijina cineva? daca nu iti iei un loc de munca si investesti in problema ta iti garantez ca in cateva luni te vei simti mai bine iar la sfarsitul tratamentului te vei face bine.
Unele investesc sute de mii de euro in corpul lor (tarfe de lux0 doar ca sa atraga noi clienti iar tu si altele nu aveti vointa sa investiti in starea voastra de sanatate cateva sute de lei pe luna!
Deci cum ziceam vrei sa te faci bine ma contactezi in privat daca nu ramai asa si plage-te pe TPU ca oricum nu vei schimba nimic cu nimic.
Daca nu imi vrei ajutorul nu iti mai scriu deloc niciodata si te las in agonia ta, caci celui care ii intinzi mana sa-l scoti din apa daca nu vrea lucrul asta il lasi sa se inece.

| DaniTDCI a răspuns:

O întrebare idioată, gândește logic ce ai face tu dacă ai fi adult, gândește singură la ce responsabilități vei avea

| Mirel4412 a răspuns:

Avantaje: •Iti poti face o familie, iubita, etc.
• poti vizita multe locuri din lume, sa te distrezi.
• poti sa ai multi prieteni, cu care sa te distrezi
• poti muncii si sa-i faci si pe altii fericiti
• poti face ce vrei

Acum te intreb pe tine, ca mai mult de 18 ani nu cred ca ai.
Gandeste-te ca sunt multi ca tine, si nu intr-o familie buna, fara mancare in frigider si fara telefon, care isi traiesc zilele fericiti ca stiu ca au ce manca si ce bea. Doar daca ai fii in locul lor timp de o saptamana ai vedea cat de greu e, ca nu ti mai arde nici de depresie nici de Instagram nici de nimic.
Gaseste un hobby, faci ce-ti place.
I-ati un animal de companie, ca nu degeaba se numeste "de companie"
Altceva nu am ce sa-ti mai zic, trebuie sa gasesti singur/a fericirea, care e diferita in ochii tuturor, pentru unii inseamna apa, pentru altii Louis Voitton.

| SingleForOne a răspuns:

Gândești mai complex,
ai o multitudine de lucruri de făcut,
mai multe realizări de împlinit,
Îți dezvolți personalitatea,
poți avea mai mulți bani...
Lista poate continua la infinit!

| florin926481f a răspuns:

Normal ca merita sa traiesti, sunt atatea lucruri de vazut si de facut in viata ca nici nu ai timp sa le faci.
Ca adult consider eu ca ai mai multe avantaje, te poti intretine singur, poti sa faci ce vrei, sa mergi unde vrei si multe altele.Concluzia e ca nu trebuie sa te gandesti daca merita sa traiesti sau nu, viata e frumoa daca stii sa o traiesti.

| DenqOO a răspuns:

Da, o sa ai resbonsabilitati, dar o sa ai un job, dar gandeste-te ca o sa primesti salariu fata de cand erai in scoala. Si da, poate o sa iti platesti anumite facturi si taxe, dar cu acei bani, daca e un salariu bun o sa iti poti cumpara niste lucuri bune. Eu acum, am un salariu bun si pot sa imi cumpar multe lucruri care parinit mei nu puteau.
Poti sa calatoresti, singur sau cu cine vrei. fara a cere parintilor voie.
Gandeste-te ca poate cate restrictii aveai ca copil si ca adult scapi de ele.
Iar daca esti in depresie, nu o sa primesti niste raspunsuri poate care sa te multumeasca 100%. In situatia de fata trebuie sa te duci la un psiholog, pihiatru care sa te ajute si atunci poate o sa ai niste raspunsuri, rezultate mai multe si bune

| stefiiii3 a răspuns:

Avantajele sunt multe
Dezavantarele sunt responsabilitatile pe care le are un adult (munca, facturi, mancare, tot ce tine de plata)
Merita sa traiesti, daca mori acum ce vrei rezolva? Poate, nu stiu, ai visuri, sa calatoresti, sa te dai in ciocan sau altele. Daca te duci, nu le mai poti face.

| CroitorașulCelViteaz777 a răspuns:

Sportul și câteva alimente bine alese o pot combate cu succes. Și niște memorii ale oamenilor care au ieșit din încercări foarte grele - încearcă niște Shalamov, având în minte și că există niște sate braziliene nu departe de plajă de unde poți face te-miri-ce online și trăi cu 300 de euro pe lună.

Cred că o cheie e mintea care poate fugi instant de la mizeria morală absolută la contexte desprinse din paradis.