| awesomedavid a întrebat:

ce parere aveti de noua lege care schimba modul de admitere la toate facultatile din tara de anul acesta?

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Daca in ziua de azi calitatea invatamantului ar mai fi la fel ca cea din anii de dinaintea Revolutiei, Legea ar fi justificata, dar intrucat nivelul a scazut dramatic (vezi rezultatele la BAC din anii precedenti si chiar de la simularea de anul acesta), aceasta Lege chiar nu-si are rostul. Ideea e ca fiecare ministru nou venit a incercat sa aduca o asa-zisa imbunatatire Legii invatamantului, chiar daca, de fapt, erau ele erau de pe vremea lui Ceausescu cel mult hulit. Exemple: Inainte de 1989, admiterea la facultate se facea pe baza de examen si intrau doar cei foarte bine pregatiti. Un alt exemplu este faptul ca in acele vremuri invatamantul obligatoriu incepea la varsta de 6 ani. Acum, ca sa nu se spuna ca ne intoarcem la acele vremuri, s-a dat legea care prevede ca grupa pregatitoare sa nu se mai faca la gradinita, ci la scoala si se numeste "clasa zero". In realitate este exact acelasi lucru. Concluzia e ca desi calitatea invatamantului a scazut foarte mult, pretentiile sunt din ce in ce mai mari si se revine la legile de pe vremea lui Ceausescu, dar fara a se recunoaste. Parerea mea!

| 23partyboy a răspuns:

Este o lege foarte buna care ofera aceleasi sanse tuturor candidatilor, gandeste te in felul urmator, niv de predare este foarte diferit de la liceul la liceu, in plus exista decalaje uriase intre liceele din mediul urban si cele din mediu rural, nu vreau sa acuz pe nimeni dar e ft logic ca un copil care termina stiu eu un liceu ft bun cu exigente inalte va dobandi o medie mare mult mai greu decat unul dintr-un liceu mai "prost" astfel incat la admiterea pe baza de medie din anii de liceu, logic va intra cel cu media mai mare CHIAR daca niv de cunostinte este mult mai mic, facultatile serioase(medicina, arhitectura, academiile de politie si militare) oricum tot timpul au avut examen de admitere

| raluk27 a răspuns:

Mi se pare normal ca toate facultatile sa organizeze examen de admitere. Intratul doar pe baza mediei de la bac este injust, pentru ca ulterior, studentii vor sa fie tratati egal. Si in opinia mea, nu se poate pune semnul egalitatii intre o persoana care sustine un singur examen (la nivel national, deci de o dificultate medie) si o alta, care sustine 2 examene (ultimul de un nivel ridicat de dificultate). Pregatirea si timpul alocat studiului nu sunt aceleasi. In plus, se incurajeaza astfel fenomenul "vanarea notelor". Ceea ce mi se pare interesant este faptul ca liceenii sunt dispusi sa renunte la cariera pe care si-au dorit-o de mici, doar de teama unui examen de admitere. Sa recunoastem ca nu toata lumea e facuta pentru facultate. Trebuie sa existe si mecanici, si muncitori, si coafeze si ca atare, este bine ca selectia sa se faca de la inceput.

| sabinutza97 a răspuns:

E o prostie.....nu ar trebui sa se schimbe chestile astea asa de de...si la admitere la facultate si la liceu.mereu mereu se schimba cate ceva