| Robtiobaga a întrebat:

Salut, TPU! Ce părere aveți despre Colegiul Național Sfântul Sava din București?

Răspuns Câştigător
| noturbussiness a răspuns:

Poftim? Sunt elev aici de 4 ani și nu am văzut așa ceva niciodată în liceu. Perioada în care s-a ținut MUN-ul respectiv probabil că nu a fost în programul normal de desfășurare al orelor și deci, personalul care se ocupă de curățenie nu are nicio obligație în privința curățeniei pentru MUN. Te asigur că nu există droguri prin liceu, nu mai dezinforma. Nu am văzut in cei 4 ani niciun drogat în liceu, vorbim despre copii serioși care au reușit să demonstreze capacitatea lor in repetate rânduri și care nu au astfel de obiceiuri. Nu cred că e pertinentă părerea ta de observator, care a petrecut in liceu câteva zile pe perioada evenimentului respectiv. În plus, nu cred că un liceu poate fi clasificat la nivel general după cum se închid usile sau după cum ar mirosi în interior. Adevarata ierarhie se realizează după rezultatele la bacalaureat, olimpiade, după istoria și tradiția colegiului respectiv, meritocrația etc. Asta nu înseamnă că recomand neapărat liceul. E greu să rămâi pe o "linie de plutire" la toate obiectele, iar asta se întâmpla datorită faptului că profesorii sunt printre cei mai pregătiți din Bucuresti și au pretenția ca și elevii lor să stăpânească foarte bine materia. Nu recomand Sava/Vianu dacă vrei sa ai parte de o periadă a liceului mai relaxantă. Sunt pretenții mari la materiile de profil( mate, fizică, chimie) iar asta poate fi solicitant pentru cineva care nu a învățat sistematic până în momentul respectiv.

5 răspunsuri:
| marcela290 a răspuns:

Foarte slab

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost la un MUN la sava cu niste prieteni.

M-a dezamagit total.

Clasele erau primitive:
-Videoproiectoare erau rable antice si un minut functionau pe urma o oră stateau inchise
-Nici macar nu aveau tabla de markere, ci de aia cu creta ca in clasele 1-4

Murdar peste tot:
-podele erau jegoase
-la bai usile nicio isa nu se inchidea
-si parca puțea prin tot liceul

Plus ca elevii (chiar si bobocii) trageau pe nas in bai asa, naveau nicio treaba oamenii mei.
Erau multe droguri aruncate prin bai.

Cel putin asta a fost experienta mea

| noturbussiness a răspuns (pentru noturbussiness):

Cert este că, în ciuda a tot ce s-ar scrie în mod negativ despre acest colegiu, va rămâne cu siguranță în prima poziție din clasament. Este un loc meritat! Și, evident, Sava nu este pentru oricine. Am avut colegi care, deși au avut 10 în Evaluare, nu au făcut față și au fost nevoiți sa se mute din Sava. Nu cred că examenul respectiv este un instrument bun pentru a evalua corect un copil. Baftă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru noturbussiness):

"nu cred ca un liceu poate fi clasificat la nivel general dupa cum se inchid usile sau dupa cum ar mirosi in interior"
Asta e pararea ta. Este subiectiva si nu e un adevar absolut.
Alti oameni isi clasifica liceele dupa conditiile din interior sau cat de aproape sunt acestea de casa lor.

Fiecare are criterii de clasificare diferite.
Si chiar daca persoana care a intrebat nu a avut curatenia sau tehnologia din liceu ca criterii principale, de ce nu am voie sa le abordez?

O sa para ca si cum voi ati vrea sa ascundeti aceste lucruri de oamenii care vor sa aplice, si ascunsul nu da bine niciodata.
O sa para ca si cum repetati aceleasi lucruri din nou si din nou: "sava sava medie mare medie mare",
dar ascundeti orice altceva sub pres.
Da rau cand doriti ca singurele lucruri care sa se stie despre liceul vostru sunt alea bune. Ceea ce nu corect față de oamenii care vor sa aplice.

Toata lumea stie deja ca se intra cu medie mare. Dai un google search si iti dai seama.
Daca scriam in raspunsul meu asta ar fi fost egal cu 0.

Nu e absolut nimic in neregula cu raspunsul meu. Am spus ce am vazut, si anume o tehnologie absolut primitiva (videoproiectoare care nu mergeau si table cu creta) acestea, hai sa fim seriosi, fiind si inainte de MUN, si conditii de curatenie care lasa de dorit (acestea fiind din prima zi a MUNului, cand copiii care nu erau din liceu nu pasisera inainta in liceu (deci fa ce doresti cu informatia asta).

Nu vad de ce te-ar deranja asta. Daca tu nu ai astea ca criterii in alegerea liceului, super. Dar altii au si nu vad de ce ar trebui sa le ascundem de ei
happy

| noturbussiness a răspuns (pentru anonim_4396):

Poftim? Sunt elev aici de 4 ani și nu am văzut așa ceva niciodată în liceu. Perioada în care s-a ținut MUN-ul respectiv probabil că nu a fost în programul normal de desfășurare al orelor și deci, personalul care se ocupă de curățenie nu are nicio obligație în privința curățeniei pentru MUN. Te asigur că nu există droguri prin liceu, nu mai dezinforma. Nu am văzut in cei 4 ani niciun drogat în liceu, vorbim despre copii serioși care au reușit să demonstreze capacitatea lor in repetate rânduri și care nu au astfel de obiceiuri. Nu cred că e pertinentă părerea ta de observator, care a petrecut in liceu câteva zile pe perioada evenimentului respectiv. În plus, nu cred că un liceu poate fi clasificat la nivel general după cum se închid usile sau după cum ar mirosi în interior. Adevarata ierarhie se realizează după rezultatele la bacalaureat, olimpiade, după istoria și tradiția colegiului respectiv, meritocrația etc. Asta nu înseamnă că recomand neapărat liceul. E greu să rămâi pe o "linie de plutire" la toate obiectele, iar asta se întâmpla datorită faptului că profesorii sunt printre cei mai pregătiți din Bucuresti și au pretenția ca și elevii lor să stăpânească foarte bine materia. Nu recomand Sava/Vianu dacă vrei sa ai parte de o periadă a liceului mai relaxantă. Sunt pretenții mari la materiile de profil( mate, fizică, chimie) iar asta poate fi solicitant pentru cineva care nu a învățat sistematic până în momentul respectiv.

| Andrei21341241 a răspuns:

Un liceu de prestigiu am fost la acest liceu acum 1 an si are rezultate exceptionale iti recomand sava sau lazar depinde de ce profil preferi