| steffyboy a întrebat:

Cei care dati bacul anul acesta,cei care l-ati dat deja,cat timp ati alocat fiecarei materii, cu cat timp v-ati apucat de invatat inainte de examen?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
Am dat bac-ul in urma cu 16 ani, in anul 2000.
Am invatat in mod constant la materiile de examen, tot liceul, lectie de lectie si tema de tema, nelasand niciodata sa se acumuleze goluri, neclaritati, carti necitite din bibliografie, informatii neasimilate.
In vacanta de vara dintre clasa a X-a si a XI-a, m-am apucat de adunat material, fisat, organizat, planificat material etc. Apoi, in septembrie, odata cu inceputul clasei a XI-a, m-am apucat serios de invatat, in vederea examenului, recapituland toata teoria predate la clasa, scriind eseuri la romana si rezolvand culegeri si teste tip examen (inclusiv subiectele din anii anteriori, din toate sesiunile), ritmic, cam cate doua-trei teste pe saptamana la fiecare materie.
Intr-un ritm putin mai accelerat, am continuat invatatul si in timpul vacantei de vara dintre clasele a XI-a si a XII-a, iar in ultimul an de liceu, ajunsesem, in fiecare zi, sa lucrez cate un test la fiecare materie de examen (e drept ca la scoala, profesorii, ne lasau mai lejer la celelalte materii, nu ne cereau prea mult si ca aveam sufficient exercitiu si multe cunostinte, incat sa rezolv rapid si correct aproape toate testele propuse).
De asemenea, lunar, faceam o recapitulare teoretica, la toate disciplinele de bac.
Meditatii am facut doar in clasa a XII-a, doar la mate, vreo 12-15 sedinte, in care mi-am lamurit neclaritatile, pe care nu am reusit a mi le lamuri la clasa sau acasa, prins tudiu individual. Efectiv, pe masura ce rezolvam problem si teste, la mate, insemnam ce nu imi iesea si apoi, la meditatii, mi le explica. De indata ce ajungeam acasa, dupa meditatie, reluam singura problemele rezolvate impreuna cu proful, o data, de doua, de trei ori, pana cand reuseam sa le inteleg perfect si sa fiu capabila sa le rezolv singura, gandindu-le logic, absolut impecabil, fara nicio greseala. Apoi, mai luam din culegeri, 10-15 problem de acelasi tip, sa exersez aplicarea metodei in contexte asemanatoare, in formulari asemanatoare etc.
Am muncit mult, dar cu placere, mi se parea interesant si antrenant ceea ce faceam si, la final, am obtinut un rezultat minunat, unul dintre cele importante rezultate din viata mea: media 10, 00!