| Vernusio a întrebat:

Pentru cei care au dat bacalaureatul, voua cat timp v-a luat sa invatati pentru acest examen? Adica voi cand ati inceput sa invatati? Si cat timp ati alocat pe zi pentru invatat?

Răspuns Câştigător
| CiocanN a răspuns:

Depinde de ce baza informativa ai.
Eu inițial nu am vrut sa.l dau, dar m.am imoblizat cu o luna jumate înainte de examen, m.am pus cu burta pe carte cum se zice și l.am luat.
Dacă vrei nota mare, ceea ce te și sfătuiesc pentru a nu avea probleme la admiterea la facultate, începe din timpbsa înveți pentru bac. Îți poți face și un plan la genu. O saprămână mate una romana și una bio și una recapitulare la toate. Eu unul asa am procedat. Dacă la o disciplina nu ești bine pregătit, poți apela și la câteva luni de pregătire. Bagi bani în pregătire, dar bagi pentru viitorul tău.
Mult spor la învățat!

4 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Am dat bacalaureatul la matematica, romana si biologie.
La matematica am inceput sa fac meditatii in clasa a 11-a, prim decembrie, cred. In ultimele luni de dinaintea examenului nu prea faceam altceva dupa masa in afara de mate.
La romana mereu mi-a fost usor asa ca am invatat in mod normal iar la biologie am inceput sa invat pe semestrul al doilea - 1 ora pe zi sau mai putin.

| Adry05 a răspuns:

Depinde si de profil.
La filo te apuci in a 12-a de istorie pentru ca oricum doar cea din a 12-a iti trebuie.
La romana ar fi bine sa te apuci din a 9-a si sa inveti comentariile atunci cand ti le da si foarte impotant SA CITESTI CARTILE ca altfel stii sa duci o idee la final cand o citesti.
Iar a 3-a materie, n-ai probleme, poti s-o inveti si in a 12-a. Eu iti recomand geografie sau logica pentru ca corectarea e cea mai obiectiva si e exact pe barem: ai, iti da; n-ai, nu-ti da.

| Violleta2022 a răspuns:

Am invatat pe rupte ultimii 2 ani, a XI-a si a XII-a ca bacalaureatul se da din materiile studiate in ultimii 2 ani si cum am dat fizica, chimie, romana, istorie si geografie, a trebuit sa invatam lectie d electie, iar pentru bacalaureat doar le-am recapitulat.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Am invatat pe tot pracursul liceului, nu doar cat sa iau clasa dar nici pentru cea mai mare medie...
Si cu 2 luni inainte m-am apucat serios, cu planificari, cateva ore bune pe zi....ma tineam de treaba si s-a vazut rezultatul.
Daca nu ai invatat chiar nimic, iti recomand sa te apuci "de ieri"happy
Macar examenul ala consider ca trebuie sa-l ia oricine in viata asta, e putin cam rusinos sa nu reusesti sa inveti atata lucru, cu alea ramai, cel putin pe mine facultatea nu pot zice ca m-a ajutat prea mult.