| AndreiHELPme a întrebat:

Cum pot diferentia conversiunea de derivare?

Răspuns Câştigător
| qqRamona a răspuns:

Conversiunea este schimbarea valorii gramaticale a unui cuvânt fără să se modifice forma (doar dacă îl substantivizezi poţi adăuga articolul).
Exemple: Frumosul a plecat la şcoală (Frumosul-substantiv provenit din adjectiv)
Fata aceasta mi-a zâmbit, m-a salutat şi a plecat (aceasta- adjectiv pronominal demonstrativ provenit din pronume demonstrativ)
Mâna tremurândă îi trăda emoţiile (tremurândă- adejectiv provenit din verb la gerunziu)
Derivarea reprezintă schimbarea formarea unui cuvât cu ajutorul prefixelor şi sufixelor sau parataxă.
Exemple: Înfurmuseţare ( cuvând de bază-frumos, rădăcină-frumu, prefix- în, sufixe- eţ -a -re).
Sper că ai înţeles ce am vrut să-ţi spun :*! Multă baftă :*!

1 răspuns:
| Cipy2000 a răspuns:

Conversiunea se produce atunci cand se inverseaza cuvintele.Derivarea se produce atunci cand de la un cuvant de baza ajungi la altul.Pe scurt uita-te la cuvant si vezi daca seamana cu unul mai scurt(exemplu:jucarioara vine de la jucarie). ATENTIE! Nu te lua doar dupa forma! Trebuie sa te consulti cu dictionarul pentru ca s-ar putea sa vina din franceza! Funda?

P.S. : Scuze, dar nu am putut sa iti explic in termeni tehnici...