| Alexxx40383736 a întrebat:

Nu înțeleg conversiunea, ajutoorrr.

20 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

In caz ca este la romana, vei primi raspunsul urmator : Conversiunea este schimbarea valorii gramaticale, mai pe scurt. Trebuie sa stapanesti bine Gramatica Limbii Romane pentru a-ti da seama de aceasta schimbare si sa stii cele mai mici exceptii de la regula, ca sa fii sigur pe tine. Intra chiar pe aceasta pagina a Wikipediei, ca, din cate se vede, este bine pusa la punct :

https://ro.wikipedia.org/wiki/Conversiune_(lingvistică)

Iti recomand sa dai la,, Conversiunea în câteva limbi'' si apoi sa inveti partea celei,, În limba română''. Analizeaza atent pana intelegi.

| ACTH a răspuns:

Daca ai examen luni, maestre, iar tu cauti ajutor pe TPU, pot doar sa-ti urez succes.

| Alexxx40383736 explică (pentru ACTH):

Maestre, conversiunea e singurul lucru pe care nu l am înțeles din tot ce trebuia învățat

| ACTH a răspuns (pentru Alexxx40383736):

Hai ca am inteles. Inseamna ca iei 9, 90.

| Alexxx40383736 explică (pentru ACTH):

Update am făcut o varianta și mi-a ieșit 9.90, îmi aduci noroc maestre=)

| ACTH a răspuns (pentru Alexxx40383736):

Fa cate variante vrei, la examen o sa ti-o iei grav. O sa vii apoi sa aberezi si sa fabulezi ca ai facut de 10, dar se va alege praful de tine.

| Alexxx40383736 explică (pentru ACTH):

Hei, vad ca tot ți o arzi aiurea, nu am greșit nimic la examen asa ca mai bine taci pana nu se alege praful de tine dacă știi ce zic

| ACTH a răspuns (pentru Alexxx40383736):

Nah, sunt foarte ok, am luat 10 la romana si 9, 50 la mate cand am dat admiterea, a fost ok. Vad ca in continuare scrii ca un dislexic agramat, o tii cu a ta, cinic nihilist, probabil ca ai luat 6-7 )

| Alexxx40383736 explică (pentru ACTH):

Pai normal ca ai luat 10 și 9 50 dacă toată ziua ai stat sa înveți, probabil n ai nici măcar un prieten, ești cam încuiat frate, apuca te de un sport și lasă vrăjeala, dacă mai ai ceva de zis te aștept pe Instagram :*

| Alexxx40383736 explică (pentru ACTH):

Și mai termina cu judecatul, nu ma cunoști, nu știi cine sunt, dar dacă nu te opresti te aștept pe insta sa te vad atunci ce mai zici

| ACTH a răspuns (pentru Alexxx40383736):

Vad ca iti versi frustrarile pe TPU, probabil ca ai dat-o-n bara grav de tot cu examenul si ajungi la vreo post-liceala. E bine, ca mai are nevoie si lumea asta de maturatori, gunoieri, etc. Probabil vrei sa-l mostenesti pe taticul tau betivan, care lucreaza pe minimul pe economie.

| Alexxx40383736 explică (pentru ACTH):

Hm îți voi trimite poza cu notele de la evaluarea nationalahappy

| ACTH a răspuns (pentru Alexxx40383736):

Ce faci, breazule? Ai ajuns la liceu metrologic, sau de bune maniere?

| Alexxx40383736 explică (pentru ACTH):

Sunt la al 3 lea cel mai bun liceu din orașul meu, foarte fericit, tu?

| anonimus111111 a răspuns:

Te referi la logica sau la romana?

| Alexxx40383736 explică (pentru anonimus111111):

Romana, este pentru examenul de luni