| Anonimuluscyk a întrebat:

Cum se analizeaza:
-subiectul
-conjunctia
-prepozitia?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alinaaa26 a răspuns:

De ex daca ai avea ca subiect substantivul comun carte
carte=Subiect simplu(subiectul e de 2 feluri simplu si multiplu) exprimat prin (partea de vorbire,in acest caz substantiv)substantiv comun, gen., numar..., caz...
prepozitiile de obicei se analizeaza impreuna cu partea de vorbire determinata
la interjectie trebuie sa zici daca sunt simple sau compuse,
propriu-zise, onomatopeice sau provenite din alte parti de vorbire
si functia sintactica

4 răspunsuri:
| andrw1929 a răspuns:

Subiectul= parte de vorbire, caz, nr
conj si prepozitia te iei dupa facut
funda?

| andrw1929 a răspuns:

Subiectul= intrebare, valoare morfologica, caz, nr.
conj si prep. le analizezi dupa functia sintatica pe care o au. funda?

| VeveritaBestiala a răspuns:

„Deasupra capului zari lujerul unui crin ce se ridica asa de inalt, ca parca floarea din varf isi deschidea paharul chiar dedesubtul bulgarului de aur sa-i culeaga razele."

(Emil Garleanu)

deasupra capului = substantiv comun, simplu, genul neutru, numarul singular, cazul genitiv precedat de prepozitia compusa "deasupra", articulat cu articolul hotatat „lui", functie sintactica de complement circumstantial de loc.

lujerul = substantiv comun, simplu, genul masculin, numarul singular, cazul acuzativ, articulat cu articolul hotarat „l", functie sintactica de complement direct.

unui crin = substantiv comun, simplu, genul masculin, numarul singular, cazul genitiv, articulat cu articolul nehotarat proclitic „unui", functie sintactica de atribut substantival genitival.

floarea = substantiv comun, simplu, genul feminin, numarul singular, cazul nominativ, articulat cu articolul hotarat „a", functie sintactica de subiect.

din varf = substantiv comun, simplu, genul neutru, numarul singular, cazul acuzativ, precedat de prepozitia simpla „din", nearticulat, functie sintactica de atribut substantival prepozitional.

paharul = substantiv comun, simplu, genul neutru, numarul singular, cazul acuzativ, articulat cu articolul hotarat „l", functie sintactica de complement direct.

dedesubtul bulgarului = substantiv comun, simplu, genul masculin, numarul singular, cazul genitiv, precedat de prepozitia „dedesubtul", articulat cu articolul hotarat „lui", functie sintactica de complement circumstantial de loc.

de aur = substantiv comun, numai cu forma de singular, cazul acuzativ, precedat de prepozitia simpla „de", nearticulat, functie sintactica de atribut substantival prepozitional.

razele = substantiv comun, simplu, genul feminin, numarul plural, cazul acuzativ, articulat cu articolul hotarat „le", functie sintactica de complement direct.

| Anonimuluscyk explică:

VeveritaBestiala,sa stii ca nu am nevoie de raspunsuri copiate de pe net, si nici macar nu este raspunsul la intrebarea mea! Tu imi spui cum se analizeaza substantivul pe cand eu ti-am cerut analiza subiectului, prepozitie si interjectiei