| rumi36 a întrebat:

Salut TPU, daca imi iese media 9, 47 in loc de 9.50 o sa pot lua bursa?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei putea lua bursa de studii, pentru cea de merit este obligatoriu sa ai cel putin 9, 50 sau sa te incadrezi in celelalte situatii, citez:
"ART. 10
  (1) Bursele de merit se acordă elevilor care se încadrează în cel puţin unul dintre cazurile următoare:
  a) au obţinut media anuală generală de cel puţin 9, 50 şi au acumulat cel mult 20 de absenţe nemotivate/an în anul şcolar anterior, cu excepţia elevilor din clasa a IX-a;
  b) au obţinut media de admitere în învăţământul liceal sau profesional de cel puţin 9, 50 şi au acumulat cel mult 20 de absenţe nemotivate în anul şcolar anterior, pentru elevii din clasa a IX-a;
  c) au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene/zonale în cazul învăţământului vocaţional de artă ale competiţiilor şcolare naţionale organizate de Ministerul Educaţiei;
  d) au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene ale competiţiilor/concursurilor cultural-artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-ştiinţific, de nivel naţional, organizate de Ministerul Educaţiei.
  (2) Lista competiţiilor şcolare naţionale, precum şi lista competiţiilor/concursurilor pentru care se acordă bursele de merit menţionate la alin. (1) lit. c) şi d) este aprobată şi publicată anual de Ministerul Educaţiei.
  (3) Bursele de merit obţinute în baza prevederilor alin. (1) se acordă pe perioada anului şcolar următor celui în care s-au obţinut rezultatele. Prin excepţie de la aceste prevederi, pentru elevii din clasele terminale ale învăţământului liceal şi profesional, bursa de merit se acordă începând cu luna următoare obţinerii rezultatelor, până la finalul anului şcolar.
  (4) Pot primi bursă doar elevii promovaţi la toate disciplinele, la finalul cursurilor din anul şcolar anterior."

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Din pacate https://youtu.be/-Wg_2zYPIYw
Media generala nu se rotunjeste.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Nu, nici cu 9, 49!

| Emy52 a răspuns:

100% nu, am întrebat și diriginta
De exemplu, am avut anul trecut o colegă cu media 9, 48 și nu a primit bursa...îmi pare rău, nu vei primi dacă asta va fi media ta + încă nu s-a terminat anul, deci încearcă să "tragi mai tare" perioada asta sa îți mărești media happy
Succes!