| zozleXD a întrebat:

Dacă mi-a ieșit media fix 9.50 iau bursă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia expusa poti lua bursa de merit, daca indeplinesti si celelalte conditii prevazute, conform Criteriilor generale, de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar de stat, aprobate prin O. ME nr. 5870/2021, citez:
"ART.8. (1) Bursele de merit se acordă elevilor care au rezultate deosebite la învăţătură şi se încadrează în cel puţin unul din cazurile următoare:
a) au obţinut media generală de cel puţin 9, 50 şi au acumulat cel mult 10 absenţe nemotivate/semestru în anul şcolar anterior, cu excepţia clasei a V-a şi a clasei a IX-a;
b) au obţinut media generală de cel puţin 9, 50 şi au acumulat cel mult 10 absenţe nemotivate în primul semestru al anului şcolar, pentru elevii din clasa a V-a;
c) au obţinut media de admitere în învăţământul liceal sau profesional de cel puţin 9, 50, pentru elevii din clasa a IX-a, pentru cei care vor beneficia de bursă de merit în semestrul I, respectiv au obţinut media de cel puţin 9, 50 şi au acumulat cel mult 10 absenţe nemotivate în semestrul I, pentru cei care vor beneficia de bursă de merit în semestrul al II-lea;
ART.9. Bursele de merit se acordă elevilor pe baza rezultatelor obţinute conform prevederilor alin. (1) lit. a), b), c), d) şi e), atestate prin documente şcolare, respectiv prin copii certificate conform cu originalul, la nivelul unităţii de învăţământ, de pe diplomele obţinute la competiţii, la propunerea dirigintelui, nefiind condiţionată de depunerea unei cereri în acest sens."

2 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Da

| Jessica1235 a răspuns:

Dim câte știu eu bursa o primești de la 8:50 în sus