| ryxxGiz a întrebat:

Salut,TPU! daca ma puteti ajuta si pe mine va rog
La facultatea Babes Bolyai,sectiunea litere, pe 2 limbi moderne, se da examen la ambele limbi moderne sau numai la prima? sau cum altfel? multumesc

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Te referi la "Domeniul Limbi Moderne Aplicate :

20. Specializarea limbi moderne aplicate

două limbi străine: engleză sau franceză în combinaţie cu una dintre limbile engleză, franceză, germană, rusă, italiană, spaniolă(3 ani, zi)
linia de studiu: română"!

"Criterii de selecţie - Domeniul : Limbi moderne aplicate

Proba I. Proba de competenţă lingvistică, eliminatorie, notată cu ADMIS/RESPINS.
Calificativele vor fi trecute într-un catalog cu numele şi prenumele candidaţilor, semnat de preşedintele comisiei de admitere pe facultate şi vizat de preşedintele comisiei de admitere pe universitate. Această probă se va susţine în cadrul Departamentului de Limbi Moderne Aplicate prin intermediul CIL-LMA sau se vor recunoaşte certificatele de competenţă lingvistică prezentate în anexa 3, de către Comisiile de admitere pe facultăţi.
Proba II. A. Media examenului de bacalaureat pentru absolvenţii de liceu.
B.Media obţinută la examenul de licenţă pentru candidaţii licenţiaţi.

Criterii de departajare:

A. Absolvenţi de liceu:
1. Nota la Limba română la examenul de bacalaureat;
2. Nota la Limba străină la examenul de bacalaureat; în cazul în care examenul de bacalaureat nu conţine probă de limbă străină se poate alege o notă la o altă disciplină.
B. Licenţiaţi :
1. Media obţinută la examenul de bacalaureat.

Reglementări specifice :

Condiţii de promovare a testului de competenţă lingvistică :
Prima limbă străină (limba B, obligatorie, nivel minim B1 conform CECR1: limba engleză sau limba franceză;
A doua limbă străină (limba C, obligatorie, nivel minim B1 conform CECR): una dintre limbile engleză, franceză, germană, italiană, rusă, spaniolă;
Procedura de selecţie: după încheierea înscrierilor, Departamentul de Limbi Moderne Aplicate ocupă mai întâi câte 10 locuri rezervate combinaţiilor cu limba italiană, respectiv limba spaniolă, urmând ca restul locurilor să se ocupe, numai în ordinea mediilor.
Pentru a evita situaţia în care numărul celor care aleg ca limbă C italiana, rusa sau spaniola riscă să fie sau este insuficient pentru formarea unei grupe, în cazul fiecăreia dintre aceste trei limbi, candidaţii care optează pentru una dintre ele sunt rugaţi ca încă de la înscriere să aleagă (prevadă) în locul acesteia, o altă limbă dintre cele menţionate la limba C;
A treia limbă străină (limba D, facultativă, nivel de cunoaştere: zero, cu taxă) este unul dintre atuurile profilului Limbi Moderne Aplicate, fiind oferită în cadrul Centrului pentru Industriile Limbii al Departamentului de Limbi Moderne Aplicate sub forma unei specializări cu diplomă printr-un modul de formare continuă de şase semestre.
Oferta priveşte limbile: engleză, finlandeză, franceză, germană, italiană, olandeză, polonă, portugheză, rusă, spaniolă, ucraineană şi presupune un parcurs intensiv şi specializat de şase ore pe săptămână pe toată durata studiilor.
Candidaţii pot preciza limba D sau la înscriere, sau la confirmarea locului, sau – dacă mărimea grupelor o permite – până în preziua predării contractelor de studii.
Taxa pentru limba a treia se stabileşte anual, şi se achită integral la începutul anului universitar.

OLIMPIADE ŞCOLARE

Vor fi declarati admisi cu nota 10 (zece), in cadrul numarului de locuri planificat, absolventii de liceu cu diploma de bacalaureat care au obtinut distinctii la Olimpiadele scolare internationale (in domeniu) in cel putin unul din ultimii doi ani de studiu (2010/2011, 2011/2012).
Absolventii de liceu cu diploma de bacalaureat care au obtinut distinctii – premiul I, II sau III la Olimpiadele scolare nationale (in domeniu) in cel putin unul din ultimii doi ani de studiu (2010/2011, 2011/2012)vor fi declarati, in cadrul numarului de locuri planificat, admisi cu nota 10. Candidatii din aceasta categorie pot opta doar pentru specializarea/limba (A sau B) la care au obtinut distinctie.
Candidatii la sectia LMA vor fi notati cu nota 10 (zece) doar la limba straina la care au obtinut distinctie; aceasta nota va intra in calculul mediei aritmetice.
Lista nominala a celor care au obtinut distinctii la Olimpiadele scolare se aproba prin ordin al M.E.C.T.S. La înscriere se va prezenta o copie legalizata a distinctiei obtinute." - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/litere/

Vezi şi Regulamentul de admitere la Litere la linkul :
http://lett.ubbcluj.ro/......e_2013.pdf

Vezi alte detalii la linkul :
http://lett.ubbcluj.ro/admitere-2013/

Toate cele bune.

| ryxxGiz explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos pentru ca mi-ai raspuns :*

| bursuc001 a răspuns (pentru ryxxGiz):

Cu plăcere!

O seară/noapte frumoasă.