| anonim_4396 a întrebat:

Daca raman corigent la mate in a 8 a si dar trec corigenta din toamna mai pot da examenul de capacitate.Dar daca raman repetent mai pot da examenul?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă rămâi corigent, atunci TREBUIE să promovezi ( ÎNTÂI ) examenul de corigenţă - altfel NU poţi să dai Evaluarea Naţională!
Abia după ce treci clasa şi ai absolvit 8 clase vei putea să susţii examenele de la Evaluarea Naţională.

Vezi detalii în Metodologia de organizare si desfasurare a Evaluarii Nationale pentru elevii clasei a VIII-a = Anexa nr. 2 la ordinul MECTS. nr. 4801/ 31.08. 2010 de la linkul oficial :
http://subiecte2011.edu.ro/Evaluare_Nationala/Legislatie/

În anul şcolar 2013-2014, corigenţele elevilor de clasa a 8-a s-au susţinut în perioada 18-20.08.2014; vezi Planificarea de la linkul :
http://isj.gj.edu.ro/wp-content/uploads/2014/06/corigente-2014.pdf

Deci, vei putea susţine examenele de la Evaluarea Naţională doar în sesiunea din anul următor :(

Toate cele bune.

| mont a răspuns:

In clasaa a 8 a se face sesiune de corigente inainte de capacitate deregula. Daca ramai repetent poti da examenul, insa doar anul urmator.

| Ivanova a răspuns:

Nici vorba, daca ramai corigent nu vei mai da examenul si daca nu vei trece de corigenta, vei rămâne repetent o sa dai examenul abia la anul si in fisa matricola va scrie ca ai fost corigent, daca ai sa treci de corigenta nu o sa mai poti da examenul deloc, te va repartiza in functie de medie.