| Vecgd7 a întrebat:

Salut TPU.
De la o vreme nu imi mai inteleg sentimentele și nu știu ce sa fac.

Sunt în clasa a 7 a și de fiecare data când ma gândesc la scoala ma gândesc la testele pe care trebuie sa le dau sau ma gândesc la ascultări și la câte meditații am în fiecare zi și deseori ma simt de parca nu am timp liber. Și în vacante sau weekend-uri de fiecare data când stau liniștit aud o voce în capul meu care striga "în 1 ora te apuci sa înveți ca dacă nu o sa iei note mici, nu vei întra la liceu și vei ajunge un boschetar" astfel nu ma simt liniștit deloc, ma gândesc la note și încep să tremur atunci când ma gândesc la testele și ascultarile viitoare.

Acest aspect îmi modifica atat starea fizica cât și cea mentala și deși urăsc oamenii care se plâng și dramatizarea totul cred ca trebuie sa postez asta pe TPU.

Credeți că ar trebui sa ma stresez atat de mult asupra scolii? Deoarece toți colegii mei spun ca trebuie sa existe un echilibru între scoala și relaxare dar arunci când "ma relaxez" tot la școală ma gândesc.

1 răspuns:
| kGeorge a răspuns:

"și deși urăsc oamenii care se plâng și dramatizarea totul cred ca trebuie sa postez asta pe TPU."

Ipocrizie la maxim, vorbesti de parca trebuie sa te duci intr-un lagar de concentrare, si de parca daca nu inveti sau iei o nota mica o sa fi omorat.

Joaca si tu un joc, uita-te la un film, antreneaza-te fizic etc, lasa scoala ca o sa o iei randeaua inainte sa ajungi "boschetar"

Colegii tai au dreptate, tie ti-a intrat prea tare scoala in cap.