| Mariana5576jzjxjx a întrebat:

Bună, am mai pus o întrebare legată de somn, până la urmă am găsit cauza, stresul, adică eu când am a doua zi o chestie importantă sau chiar scoală, când mă pun să mă culc îmi vin o mulțime de gânduri legate de ziua ce urmează sau de ce s-a întâmplat azi și devin agitată și presupun că de asta nu reușesc să adorm, în weekend sunt relaxată și dorm și câte 8 9 ore
Când am școală cumva mă gândesc că trebuie să adorm și parcă mă stresez mai tare, sau câteodată sunt în punctul de adormire și parcă mă trezesc dintr o dată și nu mai am somn, stiti cumva ce as putea face să mă relaxez în zile de astea tensionate? Am mai încercat să mă concentrez pe respiratie da uneori merge și uneori nu, stiti niste tehnici care v-au ajutat pe voi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Melatonina mă ajuta sa dorm, ia si tu, ce varsta ai? Sanatate maximă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Una din tehnici este meditația de seară. Cei ce sunt religioși o combină cu rugăciunea.
Trecerea de la veghe la somn nu este o tranziție ușoară. Unii numesc somnul mica moarte. Relaxarea aproape totală a mușchilor și trecerea întregului corp dar mai ales a creierului la faza de refacere, reparație capitală. Dar în cazul creirului nu este așa de simplu, el mai are momentele de vise, cu REM, miscări rapide ale ochilor în care resetează toată informația. Fără ele, fără somn, am muri. Este una din marile cerințe ale vieții. Mâncare, apă, somn. Să revenim la momentul serii. Înainte de somn să ne rezervăm o oră, măcar jumătate de oră, măcar 15 minute, fără activitate intensă, cu ceva linisitor, fără emoții prea mari. Dar în plus, să facem în acest timp o rememorare a zilei, cu bune și cu rele, cu ceea ce am avansat în proiectele noastre, cu momentele ce necesită evaluare, reasumare de responsabilități, realocare de resurse, reveniri, în corelare cu planurile noastre pe termen scurt și mediu. Dacă avem un jurnal personal, scriem în el cîteva rânduri. Doar în acest mod considerăm ziua încheiată. Ce reușim astfel? Să ajutăm creierul. El oricum va face aceasta după ce adormim. Dar dacă o face după ce adormim, o face în locul odihnei. Din această cauză ne sculăm uneori obosiți, căci creierul nu a adormit, a lucrat în continuare la problemele zilei trecute. Dar dacă am făcut această meditație de seară, considerăm ziua încheiată. Creierul o va considera la fel, și își va vedea de treaba lui nocturnă foarte importantă, am spus mai sus, visele.
A trecut noaptea. Și ne-am trezit, în mod natural, sau cu ceasul deșteptător. Ce facem acum? Ne întindem corpul ca pisica, igiena de dimineață, gimnastica de înviorare ( foarte, foarte importantă, cu toate că nu pare), și din nou, meditația (și rugăciunea, dacă suntem crecincioși) de dimineață. De ce? Fiindcă fiecare dimineață esteo nouă viață! Acum dimineața o planificăm, (Includem în planificare și ne prevăzutele), căci imediat e seară, și dacă nu am realizat ceea ce ne-am propus, vom avea frustrări,
și din nou, nu vom putea dormi.
Ceva de genul.
Dacă ai înțeles ceva, dă o replică.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Poti pur si simplu sa nu mai pui pret pe ziua ce urmeaza?
adica, te pregatesti din timp, cu 2 ore inainte de culcare sa fi gata cu tot ceea ce pregatesti tu si cand te culci, doar sa adormi?
daca iti vin si alte probleme de rezolvat, pune ceasul sa sune cu 1 ora mai devreme si noteaza pe o foaie problema si culca-te nu sta de ele.

Răspuns utilizator avertizat
| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru DracuIa):

Pai si daca se culca cand are problemele in gand folosindu-se de rezolvarea : pun ceasul cu 1 ora mai devreme de dimineata si-mi notez repede pe o foaie tot ce ma macina si tot ceea ce nu stiu acum le rezolv maine,, care e stresul care-i ramane (practic)? ca era stresata de alea si le,, rezolva,, cu rezolvarea am 1 ora maine pana sa plec la munca pentru toate problemle astea happy