| HELLBOY32 a întrebat:

Deci vreau sa ma apuc sa citesc o carte, si nu-s mare cunoscator, asa ca va rog pe voi sa-mi recomandati, in general imi place psihologia, dar important e sa fie ceva cu care sa raman in cap... orice, dar nu romane de dragoste laughing

7 răspunsuri:
| Goguletzu a răspuns:

ION

| motu a răspuns:

Ce spui de ceva SF/Psihologic?

Poate o sa iti placa:
- Sfarsitul Copilariei(Arthur C. Clark)
- 1984(Orwell)
- Ferma de Animale(Orwell)
- Farenheit 451(Ray Bradbury)
- Abatorul 5(Kurt Vonnegut)
- Absolut orice de Asimov

Iti sugerez o scurta lectura de Asimov, daca iti place asta o sa iubesti orice altceva:

http://gawrylyta.files.wordpress.com/......rebare.pdf

| Frank51 a răspuns:

Iti recomand ''Curs despre trezire'' de Joe Vitale sau ''Cele mai importante lectii de viata'' de Hal Urban, bafta si succes in tot ce-ti propui happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti place psihologia, poti citi toate romanele/nuvelele si povestirile lui F.M. Dostoievski:

~~~~~~~Listă cronologică:~~~~~~~~
//Romane și nuvele
(1846) Oameni sărmani (Бедные люди)
(1846) Omul dedublat sau Dublul (Двойник)
(1847) Gazda (Хозяйка)
(1849) Netoșka Nezvanova (Неточка Незванова) - neterminat
(1859) Visul unchiului (Дядюшкин сон)
(1859) Satul Stepancikovo și locuitorii săi (Село Степанчиково и его обитатели)
(1861) Umiliți și obidiți (Униженные и оскорблённые)
(1862) Amintiri din casa morților (Записки из Мёртвого дома)
(1864) Însemnări din subterană (Записки из подполья)
(1866) Crimă și pedeapsă (Преступление и наказание)
(1867) Jucătorul (Игрок)
(1869) Idiotul (Идиот)
(1870) Eternul soț (Вечный муж)
(1872) Demonii (Бесы)
(1875) Adolescentul (Подросток)
(1880) Frații Karamazov (Братья Карамазовы)

//Povestiri:
(1846) Domnul Proharcin (Господин Прохарчин)
(1847) Un roman în nouă scrisori (Роман в девяти письмах)
(1848) Nevasta altuia si un soț sub pat (Чужая жена и муж под кроватью)
(1848) O inimă slabă (Слабое сердце)
(1848) Polzunkov (Ползунков)
(1848) Un hoț cinstit (Честный вор)
(1848) Un pom de Crăciun și o nuntă (Ёлка и свадьба)
(1848) Nopți albe (Белые ночи)
(1849) Micul erou (Маленький герой)
(1862) O întâmplare penibilă (Скверный анекдот)
(1865) Crocodilul (Крокодил)
(1873) Bobok (Бобок)
(1876) Poveste de Crăciun (Мальчик у Христа на ёлке)
(1876) Centenara (Столетняя)
(1876) O femeie blândă sau Smerita (Кроткая)
(1876) Mujicul Maréi (Мужик Марей)
(1877) Visul unui om ridicol (Сон смешного человека)

Lectura placuta!

Poti gasi majoritatea operelor sale online aici >> http://carti-on-line.blogspot.ro/search/label/dostoievski

| MihaiN a răspuns:

Depinde ce anume cauti de la psihologie. Poti citi din zona de dezvoltare personala (Cei sase stalpi ai increderii in sine - Nathaniel Branden e un exemplu), poti citit tratate despre diverse arii din psihologie (Psihologie sociala - Laurentiu Mitrofan, Introducere in psihologie - Mielu Zlate), poti citi despre diverse tipuri de terapii (cartile lui Jung, Frankl, Albert Ellis etc.) samd
Ca romane psihologice, recomand John Steinbeck, Dostoievski (desi nu e o lectura usoara), Puskin.

| PaulaaaSăăp a răspuns:

Hmm nu ma pricep la genuri dar incearca cartile lui Dan Brown. Sunt geniale, incepand cu Codul lui DaVinci

| siriusblack98 a răspuns (pentru PaulaaaSăăp):

Si fortareata degitala