| dmionut a întrebat:

e cineva student la cartografie de aici? Daca da, ne poate spune si noua ce matematica face mai exact si cat de dificil e sa te acomodezi cu ea pentru un absolvent de profil uman?

1 răspuns:
| danutzu96 a răspuns:

Nu sunt student la cartografie/geodezie dar fac cartografie(ca materie) si iti pot spune unele chestii. Iti trebuie matematica serioasa. Se face Analiza matematica (2 semestre parca), Algebra (tot 2 semestre), ecuatii diferentiale (sau matematici speciale), geometrie descriptiva, geometrie analitica si diferentiata. Asta ce stiu de la cei care fac Geodezie (Inginerie) si din ce am mai facut si eu.