| Stefan927 a întrebat:

Salut TPU, e o poveste mai lungă, am o întâmplate nu prea plăcută de azi la școala, era penultima ora (ed.socială) si chestia ca acea ora fac cu directorul școlii (care este si profesor de istorie), vom începe cu începutul, un coleg se tot mișcă pe scaun si pe director l-a enervat chestia asta si i-a spus.
-Ia haina pe tine si du-te afara! Magarule.
Bun, se duce afara (precizez ca acel coleg are 40 de kg cu televizorul in brațe) si din greșeală (din câte mi-a zis el) a închis ușa cu cotul si in acel moment directorul s-a enervat si s-a dus la el, l-a luat cu toată forța de ureche si dădea cu el stânga dreapta…După aia au mai trecut 3-4 min. Si după aia si mie mi-a zis ca am sa ajung un eșec in viața, am ras, ce era sa fac? Sa plâng? happy Si după aia mi-a zis la fel cum i-a zis si celuilalt coleg, bun, ies afara, ma uit la colegul meu si ce sa mai zic, avea urechea si vânătă, si roșie, si umflata…Vorbesc ce vorbesc cu el (plângea) si ii zic la coleg.
-nu îl bagă ma in seama, aia e, dupa ce am vorbit cu el, iese directorul si se ia de el ca vorbește si nu mai știu ce, iar se apuca de plâns colegul, dupa 2 min, îl mai da afară pe alt coleg (prieten de al meu) si dupa aia îl întreb:
-De ce te-a scos si pe tine afara? La care el imi raspunde.
-imi pocneam degetele…
No bun, dupa 1 min maxim, iese directorul cu nervi si vine la mine, bă, m-a strâns de ureche de am simțit durerea până in măsea si dupa aia ii spun la director.
-Ma abuzați fizic! El raspunde
-Nu iti convine mă? I-a ia-ți catrafusele si du-te acasă, la ora mea fără un părinte nu mai ai ce caută, ma urc pe scări (ca sa intru im clasa sa îmi iau lucrurile), dupa aia îl ia si pe prietenul meu de ureche (tot tare), dupa aia vine la mine si îmi spune.
-Ba, da tu cine te crezi mă?! Eu ii răspund
-Ma cred un elev ce sunt in școala dvs. El imi raspunde
-Dacă nu iti convine marș la alta școala! Dupa aia ma îmbrâncește si vrea sa ma împingă si sa cad de le scări (am simțit eu), nervos la culmea, intru in clasa, îmi adun caietul, cartea, si penarul si plec, dupa ora aia mai aveam o ora de sport, fiind ultimele 10 min. din ora, ma duc acasă (nu stau departe de școala), îmi da un coleg un mesaj sa ies din curte si sa merg la teren cu ei, dupa aia o sun pe maica-mea si i-am zis așa
-Mama, m-a abuzat fizic directorul școlii!
-Cum așa?
-ii povestesc si ca la orele lui nu mai am ce caută fara un părinte. La care raspunde maica-mea
-lasă, o sa am o ședința cu el Miercuri (fiind penultima ora).
Ma duc la teren si dupa aia îmi întreb colegii
-Ce o zis directorul dupa ce am plecat? La care ei îmi răspund ce a zis directorul
-Ca am tupeu, ca sunt nesimțit si ca cine ma cred.
No bun, acum fiind 10 seara încă ma doare urechea aia.
Acum sa va întreb ce părere aveți despre ce mi s-a întâmplat, mie si la ceilalți doi colegi?

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca astazi te-a tras de ureche si nu se ia nici o masura, maine te va bate. Vorbeste cu mama ta sa-i faca plangere penala. Scapi sigur de el mai ales ca sunt si martori.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vă luați certificate medicale, plângere la inspectorat și trimiteți poz la toate televiziunile ai ziarele din zona. Oamenii în genul asta trebuie să învețe că educația nu se mai face cu parul că pe vremea lor.

| Mayhem666 a răspuns:

Ai tot dreptul sa il raportezi la politie pentru abuz fizic, tu fiind minor.
Nu are nici un drept sa puna mana pe tine. Ai si martori, ceilalti doi colegi.
Chiar si cea mai mica forma de abuz se penalizeaza, el neavand absolut nici un drept sa te atinga.
Sa se duca mama ta la sedinta cu el, e exact ce vrea, de ce crezi ca a cerut sa aduci un parinte? Daca te duci cu politia e alta treaba.
Poate sa fie penalizat pentru ce a facut, si daca se ajunge vorba si la ministerul educatiei, poate sa fie si dat afara.
Astfel de oameni nu ar trebui sa aiba permisiunea sa predea. Asa ceva nu se face.

| 1997onur a răspuns:

Stefan si pe asta l-a lovit caruciorul de la Kaufland la tampla e cu probleme serioase directorul nu-i normal cum sa comporta cu tine si colegul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu spun ca nu are rost ca o astfel de intamplare sa fie minimizata. Deci, chiar daca consecintele pentru director o sa fie nasoale rau, eu zic sa nu ii acorzi nicio clementa. Nu este cazul.
Avand in vedere ca este directorul scolii, vor fi initial infractiuni de purtare abuziva in forma calificata de la alin.(2). Apoi, avand in vedere ca probabil sunteti minori si ca sunt tratamente degradante, se va aplica la fiecare infractiune dispozitiile de la circumstantele agravante. Apoi, avand in vedere ca timpul intre acte e mult prea scurt, cel mai probabil vor fi luate infractiuni in concurs, iar nu ca o infractiune continuata (care ar da o pedeapsa mai mica). Teoretic daca cineva trimite postarea ta la politie sau la parchet, ar trebui sa se deschida un dosar penal, dar asta doar la nivel teoretic.
Also, directorul poate sa spuna ca e nevoie de plangere prealabila la politie sau ca va puteti impaca, doar ca infractiunea e una de serviciu, deci e mai mult decat faptul ca iti aduce atingere integritatii tale fizice.

| Strwberrs a răspuns:

Data viitoare, cand iti mai zice ca nu ai ce cauta in clasa fara parinte, ii zici ca el n-are ce cauta in scoala fara psiholog.
Sa nu iti fie frica sa ii raspunzi. Te-a abuzat, deci faptul ca i-o arzi prin vorbe este auto-aparare.
Intrebarea e...omul acela e bine?
Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat azi, dar eu zic ca trebuie sa se mearga la politie cu directorul acela.
Asta e o stire numai buna de dat la Antena1.
Daca as fi fost in locul tau, as tipa la el ca nu e bine ce face fara dar si poate. Nu este ok ce se intampla. Discuta cu diriginta despre asta, tu si colegii tai.

Sper ca te-am ajutat. Mai scrie-ne intrebari sa te ajutam sa rezolvi situatia despre ce s-a intamplat dupa ce primesti mai multe vesti. Funda? Mersi. Paa! happy

| existential a răspuns:

Sper ca nu e real ce ai scris.
Ca daca e, ti-ar trebui o garda de corp cu asemenea prof.
Ai grija ce faci si cum reclami, ca probabil are ceva pile daca isi permite sa se poarte asa. Sa nu o patiti tot voi.

| Mavni a răspuns:

"din greșeală a închis ușa cu cotul"
Asta sa o creada altii, care nu au fost elevi!
Parerea mea: sunteti cam impertinenti!
Nu inteleg asta:
"raspunde maica-mea
-lasă, o sa am o ședința cu el Miercuri"
"O sa am sedinta cu el"? Dar cine e mama ta? Asta ar explica si tupeul tau.

| Salontanul a răspuns (pentru Mavni):

Sunt de acord cu ce ai raspuns dar faza cu trasul de urechi si lovitul nu este corect.

| floresdemayo a răspuns (pentru Mavni):

"din greșeală a închis ușa cu cotul"

... poate cu piciorul.

Sau, poate că i-a dat un cot, încât s-au cutremurat geamurile. ))

Nu a zis.

| danieltulcea84 a răspuns:

Trebuie părinții să se unească și să îl denunțe la inspectorat pentru comportament abuziv și făcută plângere la Poliție. E inadmisibil comportamentul comunist al acestui așa zis director de școală. Și dacă nu se rezolva problema, toți părinții să ceară demisia acestuia și transferul lui la altă școală.

| antrebarisiraspunsuri a răspuns:

Duce-ti-va la politie cu parintii. asemenea profesori nu au ce cauta in scoli

| OchișhoriAlbastri a răspuns:

Nu ii normal ce a facut.
Am mai luat si eu bobarnace in cap, cataloage ca ba vorbeam la ora sau ca eram pe coridor in pauza si nu aveam voie?
Sa nu creada ca daca ii director face orice vrea.
Cel mai bine ca mama ta sa aiba o discutie cu el dar sa nu se lasa intimidata de el.chiar daca a.ti gresit nu are dreptul sa va vorbeasca urat sau sa va traga in halul ala de urechii.atata timp cat eu ca mama nu imi urechez copilul nici altcineva nu va avea dreptul sa o faca