| 6Anonim9 a întrebat:

Este gresit ca o expresie/locutiune sa contina orice alt verb care nu e la modul infinitiv?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Trebuie sa nu fie la un mod predicativ.
De exemplu "a se da batut".
"Batut" e participiul verbului "a bate". Participiul, ca si infinitivul, e un mod nepredicativ.

| corolav a răspuns (pentru ALGator):

Nu are nicio legătură calitatea de mod predicativ sau nepredicativ cînd e vorba de expresii.
Iată două exemple...
Bați câmpii, omule! ( a bate de aici e la indicativ prezent, deci mod predicativ).
A fi om e lucru mare. ( „a fi " e la infinitiv, deci mod nepredicativ).
Amîndouă exemplele date mine sunt corecte.
Și, peste astea, iată un exemplu în care, într-o aceeași expresie, avem un verb la un mod predicativ (indicativ prezent) și un al doilea la un mod nepredicativ ( participiu).
Deci: Doarme dus.
Să fiți sănătoși!

4 răspunsuri:
| andam9 a răspuns:

laughingnu este gresit
Gandeste-te ca folosesti tu acea expriesie de ex "a o lua la goana"
Am luat-o la goana spre casa bunicii.

| ALGator a răspuns (pentru andam9):

Doar ca "goană" nu e verb (lucru la care se referă întrebarea), ci substantiv.

| corolav a răspuns (pentru ALGator):

„goană" e, într-adevăr, substantiv, dar el este inclus în expresia „ a o lua la goană".
Deci, nu e nimic greșit.