| Dani778 a întrebat:

Salut TPU! Este posibil ca un profesor sa fie inlocuit, dat afara sau avertizat ca lasa jumatate din clasa corijenta?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un profesor nu va fi vazut bine in colectivul de cadre daca lasa corignta o parte din clasa dar nu are nimeni ce face impotriva lui, si daca se ia o masura coercitiva impotriva lui, va castiga in instanta un proces cu daune morale.

9 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Oricat ar fi el, nu are cum sa lase jumate de clasa corigenta, ii va pune directorul intrebari.

| Yuoia a răspuns:

Pentru ca voi nu invatati? Nu. Nu e motiv sa fie el pedepsit.

| Anuket a răspuns:

Orice este posibil.

| 19flo79 a răspuns:

Corijenta laughing

Mai bine plecati voi fara sa mai stresati omu, ANALFABETILOR!

| Salontanul a răspuns (pentru 19flo79):

Sunt permise ambele forme. Este un morfem care prezinta un fenomen de varitie libera. Alte exemple ar fi vise\visuri, chibrite\chibrituri. Repet ambele forme sunt permise desi eu, intotdeauna, am folosit corigent. Citeste DOOMR! Cat despre varianta "ANALFABETILOR" nu mi se pare corecta fiind jignitoare si una din reguli pe TPU este sa nu jignesti.

| 19flo79 a răspuns (pentru Salontanul):

Cand jumate de clasa e corigenta, is Analfabeti functionali!
Nu e jignire, e un adevar.
Daca ai parerea ca e jignire, raporteaza nu da din gura degeaba...

| Salontanul a răspuns (pentru 19flo79):

Vezi? Iar ai fost needucat! Eu nu ti-am spus ca "dai din gura degeaba" cand ai ras, fara sa stii de ce, de cuvantul "corijenta". De ce Dumnezeului voi, generatia tanara, sunteti irascibili si habar nu aveti sa va adresati cuiva purtand un dialog civilizat? Cred ca este lipsa de carte si cei sapte ani de acasa, nesupravegheati!

| Salontanul a răspuns (pentru 19flo79):

Apropo! Nu se zice "Analfabeti functionali" ci "analfabeti functional"! Analfabeti nu se scrie cu litera mare la mijlocul propozitiei! Mai citeste si apoi da lectii altora!