| Shaiiiiiiiii a întrebat:

Eu acum urmez un liceu sportiv sunt in clasa a 12-a si as vrea sa continui cu facultatea de inginerie aerospatialahappy. Exista vreo problema daca am facut liceul sportiv in a opta pentru facultatea aceasta?

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

La aceasta facultate conteaza si nota de la bacalaureat ( intr-o mica masura ) dar se da si examen de admitere cu doua probe : 1. algebra si analiza matematica 2. fizica SAU geometrie si trigononometrie

Ai cunostinte din aceste domenii? Iti sint necesare nu doar la admitere, ci si in timpul facultatii, dat fiind faptul ca sint o multime de discipline tehnice.

Daca mai ramin locuri pentru toamna ( anul acesta au ramas), conteaza nota de la bacalaureat si punctajul de la interviu/chestionar ( nu se mai dau probe scrise).
Chestionarul pune totusi accent tot pe cunostintele si rezultatele obtinute la fizica si matematica, nu e doar o simpla discutie despre motivatia ta.

Vezi pe site continutul chestionarului:
http://www.upb.ro/studii-licenta.html

Nu stiu daca programa de invatamint de la liceul sportiv te ajuta suficient pentru a intra la aceasta facultate.
Daca ai facut si faci pregatire la matematica incit sa recuperezi lipsurile majore pe care le ai, mult succes!

| Shaiiiiiiiii explică (pentru michelia):

Multumesc frumos :*.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai diploma de bacalaureat si reusesti la admitere nu sunt probleme deosebite, poate doar cu matematica.