| adrianbest11 a întrebat:

Eu as vrea sa dau la Stiinte ale naturii la liceu. Am doua intrebari: Este greu? Si ca sa intru trebuie sa dau un test de admitere la stiinte ale naturii dupa ce am dat evaluare nationala si am avut medie?

2 răspunsuri:
| Rosalyn a răspuns:

Hello!
Profilul de Stiinte ale Naturii este de dificultate medie. Nu e nevoie de test de admitere [cel putin eu nu am dat], iar avantajul este ca te poti orienta spre aproape orice facultate dupa terminarea liceului.

| stefy30 a răspuns:

Păi, să şti că depinde de liceul la care vrei să te înscrii cât de greu o să fie. Şi nu, nu ai nevoie de probă de aptitudini sau aşa. În general probele de apt. se dau numai la filierele vocaţionale, şi ştiinţe ale naturii face parte din categoria teoretic, real. Dacă cumva alegi clasă de bilingv va trebuii să dai proba la limba respectivă, dar numai în cazul ăsta. Şi aş zice să te pregăteşti bine pentru examen şi în vacanţă să te mai uiţi puţin peste ce ai făcut în anii trecuţi la chimie, fizică şi biologie. Mult succes la admitere!winking