| DeCeMaiContează a întrebat:

Eu as vrea sa ma transfer la un liceu de arte.Am citit undeva ca ma pot transfera in timpul semestrului:
"Transferul elevilor în timpul semestrelor se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii (...) d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar"
Deci m-as putea muta in timpul semestrului? Mentionez ca sunt in clasa a IX-a.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te vei putea transfera daca indeplinesti conditiile de transfer privind media de admitere si numarul de elevi din clasa, conform art.155, alin.4 din Regulamentul-cadru..., aprobat prin Ordinul MENCS nr. 50792016, citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Depune cererea de transfer si o sa afli daca se aproba, n-ai nimic de pierdut, doar de castigat.

5 răspunsuri:
| dragosbogdan001 a răspuns:

Este o situatie exceptionala? Nu poti sa te muti doar pentru mofturi.

| DeCeMaiContează explică (pentru dragosbogdan001):

"Transferul elevilor în timpul semestrelor se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Situatia pe care am scris-o(situatia d) )e una din situatiile exceptionale.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

FRATE TU NU STII SA CITESTI? Chiar tu ai citat: "in mod exceptional". Si pe langa asta trebuie sa mai fie si respectate situatiile care le-ai enumerat tu.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Si in plus eu chiar nu inteleg ceva. Daca esti tu atat de sigur ca poti si nu stiu ce ai gasit pe net, ce mai pui frate intrebarea aici daca deja esti tu atat de sigur? Ca dupa aia sa vii cu argumentari ca poti, daca stii deja raspunsul atunci eu zic ca nu mai pui intrebarea. Chiar nu intelg ce rost are intrebarea. Sa te dai tu destept sau care e scopul?

| PocahontasMarique a răspuns:

Te Poti transfera doar din al doilea semestru