| SmQaLeXuTzz a întrebat:

eu in clasele V-VIII nu prea am invatat engleza, deoarece doamna ne dadea cate un 10 sa scape de noi...deci,nu prea stiu engleza (cam deloc), acum am intrat la liceu pe profilul turism si alimentatie (intensiv engleza), imi spuneti si mie ce inseamna intensive si daca este chiar asa de greu? Am inceput sa am cosmarurilaughing

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Intensiv Engleză" înseamnă că faci mai MULTE ore de Limba Engleză ( decât cei de la o specializare "simplă )!
Vezi că, cel mai probabil, în vacanţa de vară ( în general, în luna septembrie ) se dă test de Limba Engleză!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-intensiv/

| SmQaLeXuTzz explică (pentru bursuc001):

Pai, si eu daca sa zic la acel test nu scriu nimic.voi fi dat afara de la clasa mea?

| bursuc001 a răspuns (pentru SmQaLeXuTzz):

Dacă sunt şi alte specializări ( "simple" ) la acel liceu & nu scoţi minim 6 la test, atunci vei fi repartizat la altă specializare.

| SmQaLeXuTzz explică (pentru bursuc001):

Cum adica? adica media mea din examene nu conteaza chiar deloc?

| lizucalisuca a răspuns:

Baga tare meditatii si cursuri de engleza pana incepi scoala ca altfel nu ai nicio sansa. intensiv inseamna, asa cum ii spune si numele, ca faci engleza INTENSIV adica mai mult la nivel mai avansat decat normal!

| Kirschen a răspuns:

Ai dat examenul la engleza? Nu e greu la intensiv și nici la bilingv, trebuie doar sa înveți și sa ai încredere ca vei reuși. Am văzut multe întrebări de genul ăsta. Am și eu una: Cum ați intrat dacă nu știți? Se da examen la engleza. Cum l-ați luat?

| SmQaLeXuTzz explică (pentru Kirschen):

Nu se da examen, deoarece are intensive, si examen s-a dat doar la bilingv..si in + nu se da examen deoarece are doar o clasa.

| Kirschen a răspuns:

Era o întrebare retorica. La bilingv se da examen înainte de EN. Nu știam ca cei de la intensiv sunt mai privilegiați.