| Benczik_Patrik_2000 a întrebat:

Eu inca nu am inteles care sunt diferentele dintre Automatica si Calculatoare, sectia Automatica, sectia Calculatoare, Ingineria Sistemelor, Calculatoare si Tehnologia Informatiei.Eu stiu ce se face si ce sunt, dar vreau sa stiu de ex daca Ingineria Sistemelor este o sub ramura a Automaticii de exemplu, daca pot sa aleg doar o sectie din cadrul facultatii de Automatica si Calculatoare etc.

Si mie, imi place mult sa lucrez pe partea de software, sa programez cu cod(Java,JavaScript, C#, C++ etc). Unde ar trebui sa ma duc cu exactitate? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

La automatica faci partea legata de sisteme automate, robotica.
La calculatoare faci partea de hardware și programare embedded.
La tehnologia informației faci partea de programare software. Aici ar trebuie sa mergi... Sau la facultatea de info dacă te interesează strict software ul

1 răspuns:
| ziftode a răspuns:

Este o teapa romaneasca standard, abia prin anul 3-4 iti alegi specializarea, asa ca daca nu vrei deloc sa faci automatica ci IT sau Programare atunci ei au placerea ABSOLUT SADICA sa iti bage pe gat mecanica avansata in primul an

deh, bun venit in invatamantul coMuist pe care nu l-a imbunatatit nimeni, chiar dimpotriva