| Kamakura a întrebat:

Dacă scrii cu ambele mâini eşti mai prost sau mai deştept? (eu scriu cu dreapta şi vreau să învăţ să scriu cu stânga)

Răspuns Câştigător
| Sherlockdima a răspuns:

Mai destept.

| Kamakura explică (pentru Sherlockdima):

Ai dreptate, am căutat pe net și am găsit că creierul e împărțit in 2 emisfere, cea stângă controleză mâna dreaptă și cea dreaptă stânga, iar dacă scriu și cu stânga antrenez și emisfera dreaptă și mă ajută big grin

7 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Eu sunt ambidextra.Scriu cu amblele maini, si nu ma laud, dar sunt destul de inteligenta.Nu exista vreo diferentiere intre persoanele care scriu cu dreapta, cu stanga, sau cu amblele.Fiecare e destept, in felul luithinking

| LolaLollita a răspuns:

Faptul ca poti scrie cu ambele maini nu te face mai prost sau mai destept. Este doar o abilitate pe care ti-o poti dezvolta din propria dorinta. Este de apreciat, caci nu toti facem asta, dar concret, nu ai nimic de castigat.

| Fridăm a răspuns:

Câştigat. Şi eu mi-am propus mai demult să învăţ. Partea bună e că atunci când îţi oboseşte una, o schimbi cu cealaltă.

| inconscient a răspuns:

Nu esti nici asa, nici asa! Mai destept nu esti, dar esti mai...nu gasesc cuvatul, dar daca chiar vrei sa inveti, fa-o, mai prost nu vei fi niciodata! laughing
P.S. Ce idei mai ai si tu? Cum sa fii mai prost? laughing

| Andeuta a răspuns:

Pai cunosc o persoana care scrie simultan cu ambele maini. Iti dai seama ca este ceva de apreciat insa nu ai nimic de castigat nici daca inveti nici daca nu.big grin

| ѕмιℓєfσямєℓℓу a răspuns:

Nu esti nici mai prost nici mai destept daca scrii cu ambele maini. Pur si simplu faptul ca esti ambidextru ii va surprinde pe multi. In plus e foarte util sa stii sa scrii cu ambele maini. De exemplu daca in timpul unui examen obosesti si nu mai poti scrie cu mana dreapta poti incepe sa scrii cu mana stanga, sau invers.