| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, imi puteți spune ce dezavantaje am daca nu am făcut liceul, adica am doar 8 clase?

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

Motive ca sa faci si liceul
1. Nu incalci legea. - In Romania sunt obligatorii 10 clase (ca nu se respecta asta e)
2. Poti da BAC-ul si poti urma o postliceala / facultate
3. Gasesti locuri de munca (hai, serios, cine angajeaza legal, cu contract si salariu bun pe cineva care are doar 8 clase)
4. Pentru ca poti. Adica... Daca ai ocazia sa faci chestia asta de ce nu ai face-o
5. Majoritatea fac liceul asa ca vei fi foarte slab. De ce ti-ai ucide practic viitorul?

E alegerea ta, insa macar liceul fa-l si ia BAC-ul. Oricum nu vad ce e aiurea in a face si liceul.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, cu 8 clase nu ai prea multe optiuni de munca si salariu bun, putand sa gasesti numai munca de necalificat, si sa muncesti toata viata din greu.
Incearca sa te inscrii la un curs de meserii (scoala profesionala) si sa te califici intr-o meserie, avand sansa unui salariu mai bun.

| Violleta2022 a răspuns:

Cu 8 clase te poti angaja pe la: serele de fructe, legume sau flori, ca om de servici la magazine, ca paznic, ca vidanjor, ca ingrijitor ronduri de flori, aranjamente stradale, munca campului, sezonier, vanzator la tarabe prin piata, samd.

| johnnny123 a răspuns:

Dezavantajul este ca nu vei putea avea un job care necesita mai mult de 8 clase... Adica marea majoritate a joburilor decente iti sunt inaccesibile. Simplu, nu?

| dinaprilie a răspuns:

Carnetul de conducere? Parca.

| DanielAraft34 a răspuns (pentru dinaprilie):

Il am deja, ma refer la alegerea unui loc de munca. Deci daca stii altceva ti-as fi recunoscător.

| dinaprilie a răspuns (pentru DanielAraft34):

Mergi afara la munca. spre exemplu olanda..depozit sau altele..salariu bun, conditii bune de trai..decente

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu te angajează nimeni cu 8 clase.

| UserRo10 a răspuns:

Posibilitati de angajare extrem de limitate si nu vei putea da de carnet

| andreitmm a răspuns:

Nici nu are sens sa faci mai multe stai chill. nu iti face viitorul in Romania. stiu eu oameni cu facultate care au ajuns sa lucreze pe 2000 de lei. si altii care au abia 5 clase castiga 1.500 de euro prin alte tari.