| Elle2117 a întrebat:

Imi puteti spune mai multe despre liceul A. D Xenopol? Profesori, la ce se da teze etc. Orice despre el. Cel/cea care imi spune cele mai multe detalii despre liceu primeste fundita tongue

2 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Www.admitere.edu.ro/2009/ uita-te la medii
uita-te si pe calificative scrie pe google...site-uri de alea unde se dau note profilor ca sa iti faci o parere.Succes! :P

| ĐǿŁŁY a răspuns:

"A. D. Xenopol" din Bucureşti asigură în cele mai bune condiţii pregătirea elevilor care doresc urmarea unei profesii în domeniul economic. Cea mai mare parte a absolvenţilor colegiului nostru urmează cu excelente rezultate cursurile Academiei de Studii Economice din Bucureşti şi ale celorlalte instituţii de învăţământ superior economic acreditate.

Pregătirea realizată pe parcursul celor patru ani de liceu le asigură absolvenţilor noştri o integrare rapidă şi uşoară atât în activitatea economică (în cazul celor care nu doresc să urmeze cursurile unei instituţii de învăţământ superior), cât şi în cerinţele vieţii de student.
este dotat cu:

- 4 cabinete de informatică, dotate cu calculatoare performante

- laboratoare moderne de chimie, fizică şi biologie

- cabinete echipate cu tehnică audio-video şi multimedia

- bibliotecă cu peste 30000 de volume, cu sală de lectură

- sală de festivităţi cu 180 de locuri, echipată cu instalaţie audio video

- sală de sport

- cabinet pentru consiliere psihopedagogică

- cabinet medical

- cabinet stomatologic

- punct de informare europeană.
Orar
- Clasele a XI-a şi a XII-a: 7, 30 - 12, 30

- Clasele a IX-a şi a X-a: 12, 40 - 17, 40

- Clasele de seral: 17, 50 - 21, 15
Menţionăm( în ordine alfabetică) numele profesorilor autori de lucrări ştiinţifice:

Bâldea Adriana, Burcea Nela, Costea Tania, Ciurtin Marius, Enescu Angela, Georgescu Delia, Ionescu Ana, Iordache Gabriela, Mavrodin Horaţiu, Mihai Ştefania, Mihăescu Doina, Otărăşanu Ion, Partheniu Anişoara, Pascu Gheorghiţa, Păun Octavian, Petre Tănţica, Samoilă Niculina, Simionescu Gabriela, Sireţchi Mariana, Stroe Nicoleta, Ştefan Cristina, Teodorescu Aurora, Vasiliu Cristina.

Dl.Profesor de matematică Ion Otărăşanu, autor a peste 30 de cărţi de specialitate, este şi professeur agrege CPS Paris şi redactor-şef al revistei "Galileo Galilei".

Din anul 2004, elevii colegiului editează revista şcolară "Info Club Xenopol", sub coordonarea prof. Horaţiu Mavrodin, revistă care a fost premiată în 2005 la Concursul naţional de reviste şcolare.

Dl. Prof. Octavian Păun a editat, împreună cu elevii colegiului Caietul literar "Gri" şi a compus versurile Imnului colegiului nostru.