| TheDarkNoon a întrebat:

In 3 luni o sa am examenul.
La romana fac de un 7 si la mate de un 5.
As vrea sa iau la romana un 8 si un pic si la mate 7 si un pic, m-am gandit sa fac 3 modele la mate si sa invat sa rezolv problemele si la romana sa invat 2 ore, imi puteti spune ce metode sa folosesc ca sa reusesc sa iau notele dorite si daca mai am timp?

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Orice varianta merge, doar cauta.
Ideea este ca la mate trebuie sa te obisnuiesti cu "gravitatea" exercitiilor, iar la romana sa-ti dezvolti "stilul orator", adica sa stii sa scrii ceea ce trebuie cand trebuie si in locul potrivit, lucru pe care il dobandesti numai prin mult exercitiu, nu 3 variante la mate si 2 ore de invatat la romana, adica 7 ca 7, dar 7 se ia relativ greu cand nu ai baza mentionata mai sus.
In comparatie cu variantele de matematica din anii 2010-2019, cele din 2009 sunt cele mai "reprezentative" pentru complexitatea problemelor, de romana as vrea sa zic acelasi lucru insa nu pot, urasc materia asta happy
https://profesorjitaruionel.com/......09-pdf.pdf