| DJsonic1 a întrebat:

In ultima vreme ma tot gandesc ce o sa fac in vitor sunt clasa a 11-a la un profil de matematica-informatica si ma tot gandeam ca daca nu o sa iau BAC-ul o sa ajung un amarat. Si daca o sa iau BAC-ul si o sa ma duc mai departe la facultate si sa lucrez pe 1000 de lei sau 1200 lei si sa nu am banii nici sa imi platesc chiria. Si vad altii de varsta mea cum reusesc sa faca banii iar eu nu am nici un talent. Vreau si eu un sfat ceva poate ca uni dintre voi ati trecut prin asta.

Răspuns Câştigător
| DarkOrbitMoon a răspuns:

In primul rand bacul e extrem de usor de la an la an. E imposibil sa-l pici. Stai linistit.
In al doilea rand, daca il pici, stai un an acasa, te angajezi undeva si il iei anul urmator. Nu ajungi un amarat fara bac, ajungi un amarat daca nu stii sa te descurci.
Dupa te duci la facultate, dar sa fie una buna, ca altfel pierzi timp si bani degeaba.
Nu mai gandi negativ, nu rezolvi nimic cu asta. Intr-un fel teinteleg, ca asa eram si eu prin clasa a11-a, dar totul va fi bine.

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Nu stiu pe ce iti platesti acum chiria, dar pe viitor iti va fi foarte greu fara o amarata de diploma: acum, si cu atat mai mult in viitor, toti iti cer o facultate. Fara aceasta si fara pile, nu te poti angaja decat in constructii, vanzator la un butic sau paznic. Este adevarat ca unii fac bani si din piatra seaca si nici nu au nevoie de diplome pentru asta, dar nu toata lumea are acest "har". Mai departe tu decizi, inca ai timp, nu mult cei drept, sa te apuci sa inveti sa iei macar bacul.