| AlexandruMarculescu a întrebat:

Salut,TPU.Inainte de 1989 daca terminai un liceu de agricultura si economie cu media 7, 50 la ce facultati din intreaga tara puteai intra? Detaliati va rog!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Inainte de 89 nu conta cu ce medie termini liceul. Odata ce luai bacul (minim nota 6) te puteai inscrie la orice facultate, insa ca sa fii admis trebuia sa treci de un examen de admitere. Fiecare facultate avea un numar X de locuri disponibile si se intra in ordinea notelor obtinute la acest examen, adica intrau doar primii X.
Atunci cand numarul de locuri disponibile era undeva la jumatatea numarului de candidati, situatia era fericita. La unele facultati situatia era disperata, de exemplu la medicina, unde constant erau peste 20 de candidati pe un loc, toti foarte bine pregatiti, astfel incat departajarea se facea "la virgula". Adica lucrarea de examen se corecta in baza manualului (unic) si pentru fiecare virgula scapata candidatul era depunctat, altfel din cei 20, probabil jumatate ar fi obtinut note peste 9, 50.

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Eu am reusit inainte de '89. Nu m-a verficat nimeni la virgula si am dat din geografie, istorie, romana si matematica pe langa sport, test psihologic si o vizita medicala carancena la care au cazut jumatate. Aia cu virgula era scuza celor ce nu reuseau. Trebuia sa stii carte nu test grila in care numai nu-ti spune: asa ca pamantul este rotund?

| regis a răspuns (pentru Salontanul):

Nu am zis nicaieri ca nu ai reusit, ba chiar se intelege din ce am scris ca nu prea ramaneau locuri neocupate.
In privinta concurentei acerbe, am precizat clar "unele facultati" si am dat exemplu concret, facultatea de medicina. Virgula nu era scuza nimanui, mare parte din candidati erau foarte bine pregatiti si practic era imposibil de facut altfel departajarea. Fara a contesta vreo clipa diferenta de calitate intre invatamantul de atunci si cel de acum si nici superioritatea sistemului bazat pe examen de admitere, nu stiu daca trebuia neaparat sa stii carte. Din pacate si atunci era mai importat sa memorezi temeinic cateva manuale decat sa ai o gandire sclipitoare sau foarte bine structurata.

| mihai69 a răspuns:

La oricare, cu condiția fie să promovezi examenul de admitere, fie să fie "concurs" de dosare şi să se intre cu medie mai mică decât a ta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Inainte de 1989 nu terminau liceul cu 9 la bac si media 8 toti analfabetii.

| xerxes1 a răspuns:

La agricultura 7.50 insemna 5 la orice alt liceu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de '90 nu existau fabrici de diplome, locuri erau putine, nu intra oricine la facultate. Oricum dadeai admitere, nu conta media.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Inainte de 1989 se dadea examen de admitere la orice facultate. Indiferent de media de absolvire a liceului. Examen real, nu pe baza de grila. Scris si oral.
Chestia cu "verificarea la virgula" e o scuza a celor ce invatau pe de rost si nu logic.
Foarte multi erau slabi la unele obiecte, dar buni la materiile facultatii unde dadeau examen. Si astfel, reuseau unde aveau talent si cunostinte. Asa ieseau specialisti bine pregatiti.