| moegie0dattebayo a întrebat:

Intru a XI-a anul asta si inca oscilez in privinta profilelor. Am retineri cand vine vorba de informatica, chimie, fizica sau biologie, deci m-am gandit sa dau la filologie, dar ce as putea face mai departe cu ea? Am o medie decenta, 9.61. Ce pot face cu filologia si cat de grele sunt profilele mate-info sau stiinte? Multumesc!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu alegi filologia pentru ca nu te ajuta mai departe, si in caz ca te razgandesti in timpului liceului ca vrei sa dai la medicina sau la o facultate in care ai nevoie de matematica, atunci ce vei face?(pentru ca din clasa a 11-a nu mai faci nimic mate nici chimie nici bio nici fizica. Daca iti place dreptul sau vrei sa fii traducator iti recomand filologia, dar daca nu ...nu prea are rost.Profilul de mate-info iti deschide mai multe porti...de aceea vei putea alege orice dupa ce terminarea liceului.Nu este foarte greu si eu zic ca la media pe care o ai faci fata.

| MonnicaM a răspuns:

Eu sunt la stiinte, nu este un profil atat de greu.Am ales acest profil deoarece fac aproape toate materiile, astfel nu-mi va fi greu sa ma decid pentru o facultate(avand cunostinte in aproape toate domeniile si vazand la ce ma pricep cel mai bine). Acum depinde si de tine...gandeste-te,daca-ti va fi greu in liceu, va fi mai usor dupawinking

| Teo4ro a răspuns:

In sistemul educational din momentul acesta, in momentul in care termini liceul, te poti inscrie la orice facultate doresti, din orice domeniu, indiferent de profilul la care ai terminat. Cu filologia nu o sa faci mare lucru, piata de traducatori avand nevoie doar de experti, cu care este suprasaturata, iar alte cariere sunt greu de gasit in acest domeniu. Profilul matematica-informatica este intr-adevar destul de greu. Matematica te omoara, iar informatica e grea dar se preda destul de decent, fara asteptari prea mari in liceu. Avantajul e ca la acest profil este ca iti dezvolta gandirea si primesti niste baze, care la facultate te pot ajuta destul de mult. Dupa ce ai terminat o facultate pe acest domeniu iti poti gasi de lucru destul de usor si destul de bine platit. Daca faci un efort inca din liceu si nu te lasi amagit de iluzia vietii fara griji din perioada care urmeaza ai toate sansele ca pana la 25 de ani sa o duci mai bine ca parintii tai (eu am terminat profil mate-info si am ales domeniul geografie pentru facultate pe care il regret acum, pentru ca cei mai buni prieteni ai mei s-au dus la facultati de informatica si au acum salarii de 1500-2000 lei, si un an de experienta in campul muncii, pe cand eu incerc acum din rasputeri sa ma reprofilez pe cont propriu)

| Raluka01 a răspuns:

Mai bine dupa parerea mea asi zice sa ramai la filologie pentru ca acest profil este foarte bun fata de mate-info si bio-chimie... funda?

| moegie0dattebayo explică (pentru Raluka01):

De ce ar fi mai bun fata de mate-info sau stiinte? Vreau doar argumente pentru afirmatia ta, daca se poate.