| Blu3Li0n a întrebat:

"La acea vreme nimeni nu putea să anticipeze importanţa descoperirii şi larga utilizare. Inventatorul a făcut publică descoperirea dar nu a patentat-o. 15 ani mai târziu, pe 14 februarie 1876, a fost depusă cererea de patentare în America de către Alexander Graham Bell. Aparatul respectiv nu a fost în satre de funcţionare." (despre telefon mobil este vorba)
Ce inseamna "patentat-o", cerere de patentare, cuvantul patenta in sine?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Obținerea oficială și legală a unui brevet, certificat de invenție, numit și patent, care atestă că ești tu primul, creatorul acelui produs, iar cei ce te copiază o pot face doar cu aprobarea ta. Acesta se obține de la un birou special, la noi acum, OSIM.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Brevetarea unei invetii, pe scurt. Patent = brevet de inventie.

| Catrice a răspuns:

Dacă varianta fizica nu o ai, atunci folosim varianta online.
https://dexonline.ro/definitie/Patenta

| Robeeert1 a răspuns:

A patenta adică a avea dreptul exclusiv de a exploata invenția respectivă. Adică ceilalți nu-ți pot folosi invenția fără acordul tău. Deții un brevet asupra invenției, un document oficial care îți dă ție (inventatorul) drepturi depline (asupra investiție). De exemplu Apple are patent asupra unei tehnologii OLED care curbează ecranul astfel așa încât marginile să fie minime. Nimeni nu poate folosi această tehnologie fără acordul Apple; e împotriva legii.

| Blu3Li0n explică (pentru Robeeert1):

"Inventatorul a făcut publică descoperirea dar nu a patentat-o" - adica nu a avut dreptul de a valorifica inventia?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Blu3Li0n):

Da breh. Ceva de genul eu public pe net cum sa te teleportezi, frumos, teoria, si schema unui teleportor. Tu te duci si inregistrezi respectiva inventie si iei bani de pe urma ei, eu imi pling in pumni. Eventual te dau in judecata...winking

| Robeeert1 a răspuns (pentru Blu3Li0n):

Nu, adică dacă nu a patentat-o nu a vrut să o țină doar pentru el sau să beneficieze de pe urma ei. Când deții un patent îl poți vine contra cost. Pot fi mai multe motive pentru care nu a patentat-o, a fost decizia lui personală de a nu face brevet pe acea invenție. Dacă nu patentezi ceva atunci poate fi folosit de oricine.