| Alexinho94 a întrebat:

Ce este a doua propozitie din aceasta fraza? "Il incurajeaza pe cititor sa inteleaga mai bine profunzimea experientei umane " Ce este a doua : Completiva directa sau circumstantiala de scop? Funda

9 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Completiva indirecta

| Alexinho94 explică (pentru Idc12345):

Dar ce intrebare ai pus?

| Idc12345 a răspuns (pentru Alexinho94):

Eu am scris completiva directa acolo, dar trebuie sa pui intrebarea "la ce?".eu le-am scris si pe celelalte 2, deci avand in vedere ca cereau doar 2, sper sa iau punctaj maxim la exercitiul asta.

| Aryadna a răspuns:

Amandoua sunt corecte."La ce incurajeaza?" "cu ce scop incurajeaza?", dar la barem este considerata completiva indirecta "să înțeleagă mai bine profunzimea experienței umane –
propoziție subordonată completivă indirectă"

| VvladCobianu a răspuns:

In barem e indirecta cica. Eu nu inteleg de ce nu este de scop.

| alexs99 a răspuns:

A doua propozitie este completiva indirecta.
O zi buna.

Răspuns utilizator avertizat
| ღMaryaღ a răspuns:

E completiva directa sigur. Pentru ca dupa ce am iesit din examen am intrebat-o pe diriga care este profesoara de romana si mi-a zis cai directa! Si intrebarea e asa : ce il incurajeaza? sa inteleaga.

| Florentina_Alexandra_1999 a răspuns:

Este circumstantiala de scop deoarece raspunde intrebarii "cu ce scop il incurajeaza?".