| ali17 a întrebat:

la examen la romana, cand e vorba sa scriem partile de vorbire la unele cuvinte: ca de exemplu un substantiv, e utrebuie sa precizez doar ca e substantiv? sau trebuie sa precizez ca e substantiv comun/propriiu simplu/compus nr sg/pl? sau mai trebuie? astept un raspuns urgent. si aceasa intrebare e si al FUnctiile sintactice. FUNDA

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Scrii strict ce îți cere. Îți cere partea de vorbire, scrii partea de vorbire. Ca să fii sigur scrii partea de vorbire însoțită de felul care e. De exemplu nu scrii doar substantiv, scrii substantiv comun sau propriu. Dacă nu știi ce fel e nu mai scrii.

3 răspunsuri:
| Florian000 a răspuns:

Doar substantiv comun/propriu. daca nu cere in cerinta nu faci

| ionut2000000 a răspuns:

Trebuie sa precizezi doar de care substantiv e, sau de care adverb este.Ma rog, intelegi tu:substantiv comun, adverb de mod, comjunctie subordonatoare si tot asa...Bafta!

| CrsDeeea15 a răspuns:

Si la valore morfologica si la functie sintactica trebuie sa scrii felul.(ex:substantiv cmun, predica veral)
Daca nu scrii felul lor, nu-ti va da punctaj.Succes!