| Alessio223 a întrebat:

Salut TPU, mă puteți ajuta prin a-mi spune ce plante produc oxigen în apa pentru pești? Dau funda va rog ajutați!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Plantele hidrofite.

| lpavel a răspuns:

Orice planta produce oxigen dar asta nu e de ajuns, sunt dispozitive speciale pentru asa ceva. Adica niste pompe mici care rotesc apa...

| Sekim a răspuns:

Pai cam oricare planta prin procesul numit „ fotosinteza ". Un exemplu ar fi algele si fitoplanctonul.

| Smmo a răspuns:

Pe la Obor in piata din spate erau acum cativa ani niste oameni care vindeau plante de acvariu. Cred ca merg. Riscul este ca si atunci cand iei alti pesti, sa iei si vreo boala odata cu ce achizitionezi. Incearca sa ceri niste sfaturi si pe aici: http://www.acvarist.ro/category/plante-acvatice
Daca iti iei pompa pentru oxigen (probabil ca iti vei lua oricum), sa stii ca sunt zgomotoase, in camera respectiva nu prea mai dormi decat daca scoti pompa din priza.

| Stefan927 a răspuns:

Algele