| The4Ever a întrebat:

Maine am teza la chimie si n-am inteles cum e cu legatura ionica. Stiu ca la primul element trebuie cedati, iar la al doilea acceptat acelasi numar de electroni.
De exemplu la K si O nu inteleg de ce la K se pune un 2 in fata, iar la Al si F nu inteleg de ce se pune un 3 la F si ca rezulta -3electroni la primul si +3electroni la al doilea. Imi puteti explica va rog?

2 răspunsuri:
| ADMIN25 a răspuns:

La aluminiu cedeaza 3 electroni si fluor primeste 3 electroni

| The4Ever explică (pentru ADMIN25):

Oh woaw, tocmai am spus mai sus chestia asta, you're a genius bro.