| AYKSSSSSSS a întrebat:

Cum aflu numarul de sunete si de cuvinte ale unui cuvant? De exemplu cate sunete si cate cuvinte are cuvantul "gheata", "ghiveci", "ceata"?

Răspuns Câştigător
| Allemando a răspuns:

Salve!
Desparți în silabe. Dacă în silaba cu grupul mai este o vocală, se ia totul un singur sunet. De exemplu:
ghea-ță: în silaba ghea, sunt 2 sunete (ghe este un singur sunet), în silaba ță, tot două
ghi-veci: în silaba ghi, sunt 2 sunete (gh este un singur sunet), în silaba veci, sunt 3 (ci e un singur sunet)
cea-ță: în silaba cea, sunt 2 sunete (ceî știi ce vreau să zic și a), în silaba ță, logic, sunt două.
Sper că ți-am fost de folos!

| sabin89 a răspuns (pentru Allemando):

Ai spus: "ghe este un singur sunet".
Apoi: "gh este un singur sunet".
Care este de fapt un singur sunet: ghe sau gh?

| Allemando a răspuns (pentru sabin89):

Păi dacă e în silabă cu o vocală (ghea-se aude ghiî și a) e unul, dacă nu mai există nicio vocală în silabă, e două (ghi-se aude gh și i)

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te cauti
SINCER te cauti

SINCER TE CAUTI, SINCER!

ai nevoie de ajutor profesionist... nevoie MAREEEEE

cate cuvinte are un cuvant?!?
un cuvant are un singur cuvant, nu mai multe cuvinte
P U N C T

CAUTA-TE, AI NEVOIE, PE BUNE

si toti care ti-au raspuns si au ignorat ABERATIA TA...
E V I D E N T A

| AYKSSSSSSS explică (pentru anonim_4396):

Bine prietene de acum de tai doctor in limba romana.
Asa a dictat profesoare de romana si daca vrei sa stii eu am media 10 la romana si profesoara e o persona foarte tare adica e super buna chiar e o profesoara buna adica nu ca tine de abia si terminat cls 5 si te dai expert in romana si profesoara mea zice una tu cine te crezi sa contrazici da cine te crezi prieteneeee.
DA?
SI EXISTA CUVINTE CU MAI MULTE CUVINTE APROPO
De exemplu cuvantul FLOAREA SOARELUI are DOUA CUVINTE.
cuvantul ALBA CA ZAPADA are TREI CUVINTE!