| grigor3 a întrebat:

Am inteles de la un prieten ca armata nu s-ar face din cauza ca suntem protejati de nato chiar si in caz de razboi si ca am castiga aproape in orice razboi e adevarat?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este total adevarat.
Este adevarat ca, in prezent, armata este profesionista, cu soldati si gradati angajati pe baza de contract sau rezervisti militari.
Pe timp de razboi toti cei apti si de o anumita varsta vor putea fi recrutati ca militari.
Sigur ca, facand parte din NATO, vom avea de partea noastra forte impresionante, in caz ca am fi atacati dar si noi va trebui sa contribuim la apararea noastra.
In actualele conditii de inarmare, atat a NATO, cat si a altor tari, este greu de spus cine ar castiga, sigur ca si eu cred ca NATO, daca s-ar folosi numai arme conventionale.
Este sigur ca toti ar pierde daca s-ar folosi armele de nimicire in masa, indiferent de natura acestora.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In caz de razboi toti barbatii apti vor fi chemati la arme.
in caz de razboi cu Rusia, noi fiind prima linie nu mai castigam nimic, poate castiga Nato, dar noi o sa fim carne tocata

| Staind a răspuns:

Aproape orice razboi.
Care ar fi exceptiile?

| P4rAd0x a răspuns:

Salut. Armata se poate face indiferent de situatia in care se afla tara. Si da, fiind in Nato este un avantaj foarte mare, doar ca sansele sa inceapa un razboi in care sa fie implicata si Romania sunt destul de mici, desi am putea sa luam in considerare lansarea unor posibile bombe nucleare, iar sansele de supravietuire in Romania sunt, tehnic vorbind, destul de slabe, cel putin in Romania.